Bağımsız denetim kanıtlarının denetim görüşüne etkisi ve analitik inceleme tekniği örneği
The influence of audit evidence on the audit opinion and an analytical procedure
- Tez No: 445885
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Finansal verilerin hata ve hile içerme riski yüksektir. Yatırımcıların doğru karar almaları için mali verilerin bağımsız kuruluşlarca, objektif şekilde yatırımcılara bildirilmesi gerekir. Denetçi finansal verileri incelerken bazı usul ve esasları kullanır.Bu çalışmada Türkiye“de yeni bir kavram olan Bağımsız Denetim Standartları ve buna yönelik ulusal-uluslar arası standartların bütünleşik biçimde irdelendiği, denetçinin görüşünü oluşturmak ve raporlandırabilmek için yararlandığı kanıtları ve bu kanıtları sağlam bir temele dayandırmak için kullandığı teknikler incelenmiştir.Çalışma Türkiye”de faaliyet gösteren Sermaye Piyasası Kurumu tarafından bağımsız denetimine tabi, Borsa İstanbul da hisseleri işlem gören, ana faaliyet konusu Yüksek Gerilim Trafosu üreten XXX Elektrik AŞ işletmesine yönelik yapılmış olup, denetçinin sınırlı zaman aralığında denetimin etkinliği ve verimliliğinde artırmak için denetim kanıtları ve teknikleri analiz edilmiştir. Çalışmaya konu olan işletme üretim işletmesidir. Denetçi işletme hacminin büyük olması, denetim süresinin belirli zamanla kısıtlanmış olması denetçiyi kaynakları ve sınırlı süreyi verimli ve ektin kullanmaya yöneltir. Denetçi incelenen finansal bilgileri görüş oluşturmak ve raporlandırabilmek için denetim tekniklerinden matematiksel olarak daha doğru veriler elde edilmesi açısından analitik inceleme tekniğini kullanmıştır. Analitik inceleme tekniği tek başına kanıt niteliği taşımasa da ana kanıtların güvenirliliğini artırır. Analitik inceleme tekniği riskli kalemlerin belirlenmesinde yol göstermede etkili bir yöntem olduğunu görüyoruz.
Özet (Çeviri)
There's a high risk of error and manipulation containment in financial data. In order for investors to make right decisions the data should be evaluated by auditfirms objectively. Audits use a number of procedures and intrinsic while assessing the data.The aim of this study is to study the national and international audit standards,which is a relatively new term in Turkey, and the procedures used by the auditors to form their review and base their reports on strong fundamentals. The study was made in a high voltage transformer manufacturer,XXX Electricity co.,whose stocks are transactioned in Borsa Istanbul and who is subject to audits of Capital Markets Board. Audit procedures used in this limited time process to increase the efficiency of the audit were analyzed.The company in question is a manufacturer. The magnitude of the transaction volume and the time limitation attributed to the audit forced the auditor to use the time and the resources effectively. The auditor used the analytical procedure to report and the review the financial data on a mathematically more reliable basis. Even though the analytical procedure does not provide enough evidence on its own,it increases the reliability of the main evidence. It can be inferred that the analytical procedure is an effective way for determining the risk items.