Örgüt iklimi, psikolojik sermaye ve işyeri mutluluğu arasındaki ilişkilerin analizi
Analysis of the relationships between organizational climate, psychological capital and workplace happiness
- Tez No: 793344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Örgütsel anlamda var olan olumlu iklim ve psikolojik ortam memnun olan çalışanların birbirleriyle kuracakları olumlu ilişkilere ve verilmekte olan hizmetin kalitesine yansımaktadır. Bu durum yöneticilerin ve iş arkadaşlarının desteğini alarak oluşturulan ortamın huzurlu, mutlu çalışanların yaratılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu önemden hareketle örgütsel iklimi, psikolojik sermaye ve işyeri mutluluğu arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Ankara ilinde bir özel ve bir devlet üniversitesinde çalışan akademik ve idari personel üzerinde bir alan çalışması yapılmıştır. Kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak anket tekniği ile veriler toplanmıştır. Toplam 713 idari ve akademik personelden toplanan veriler SPSS ve AMOS programları ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda örgüt ikliminin sorumluluk, ödül, örgütsel destek, standartlar ve aidiyet boyutlarının işyeri mutluluğunun içsel motivasyon boyutu üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkisinin bulunduğu saptanmıştır. Örgüt ikliminin örgüt yapısı, ödül, risk, samimiyet, standartlar ve aidiyet boyutlarının işyeri mutluluğunun işten soğutan duygular boyutu üzerinde negatif yönlü ve anlamlı etkisinin bulunduğu saptanmıştır. Örgüt ikliminin örgüt yapısı, sorumluluk, standartlar ve aidiyet boyutlarının işyeri mutluluğunun destekleyici örgütsel deneyimler boyutu üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkisinin bulunduğu saptanmıştır. Örgüt ikliminin ödül boyutunun işyeri mutluluğunun destekleyici olmayan örgütsel deneyimler boyutu üzerinde negatif yönlü ve anlamlı etkisinin bulunduğu ve çatışma boyutunun ise pozitif yönlü ve anlamlı etkisinin bulunduğu saptanmıştır. Örgüt ikliminin sorumluluk ve aidiyet boyutlarının psikolojik sermayenin özyeterlilik boyutu üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkisinin bulunduğu saptanmıştır. Örgüt ikliminin örgüt yapısı, örgütsel destek ve aidiyet boyutlarının psikolojik sermayenin umut boyutu üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkisinin bulunduğu saptanmıştır. Çalışmada ayrıca psikolojik sermayenin özyeterlilik boyutunun işyeri mutluluğunun içsel motivasyon boyutu üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkisinin bulunduğu görülmüştür. Psikolojik sermayenin umut boyutunun işyeri mutluluğunun işten soğutan duygular boyutu üzerinde negatif yönlü ve anlamlı etkisinin bulunduğu saptanmıştır. Psikolojik sermayenin özyeterlilik ve umut boyutlarının işyeri mutluluğunun destekleyici örgütsel deneyimler boyutu üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkisinin bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The positive climate and psychological environment existing in the organizational sense are reflected in the positive relations between the satisfied employees and the quality of the service provided. This situation is of great importance in terms of creating peaceful and happy employees in an environment created with the support of managers and colleagues. Based on this importance, the relationship between organizational climate, psychological capital and workplace happiness has been tried to be determined. For this purpose, a field study was conducted on the academic and administrative staff working in a private state university in Ankara. Data were collected by survey technique using convenience sampling method. Data collected from a total of 713 administrative and academic personnel were analyzed with SPSS and AMOS programs. As a result of the analyzes, it was determined that the dimensions of responsibility, reward, organizational support, standards and belonging of the organizational climate have a positive and significant effect on the intrinsic motivation dimension of workplace happiness. It has been determined that the organizational structure, reward, risk, sincerity, standards and belonging dimensions of the organizational climate have a negative and significant effect on the dimensions of workplace happiness that alienate work. It has been determined that organizational climate, organizational structure, responsibility, standards and belonging dimensions have a positive and significant effect on the supportive organizational experiences dimension of workplace happiness. It has been determined that the reward dimension of the organizational climate has a negative and significant effect on the non-supportive organizational experiences dimension of workplace happiness, and the conflict dimension has a positive and significant effect. It has been determined that the dimensions of responsibility and belonging of the organizational climate have a positive and significant effect on the self-efficacy dimension of psychological capital. It has been determined that organizational structure, organizational support and belonging dimensions of organizational climate have a positive and significant effect on the hope dimension of psychological capital. In the study, it was also seen that the self-efficacy dimension of psychological capital had a positive and significant effect on the intrinsic motivation dimension of workplace happiness. It has been determined that the hope dimension of psychological capital has a negative and significant effect on the feelings that alienate the job from the workplace happiness. It has been determined that the self-efficacy and hope dimensions of psychological capital have a positive and significant effect on the supportive organizational experiences dimension of workplace happiness.