Sporcularda vücut kompozisyonu ile denge parametreleri arasındaki ilişki
Correlations between body composition and balance parameters in athletes
- Tez No: 445985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı; Sporcularda vücut kompozisyonu ile denge parametreleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmaya son bir yıl içerisinde cerrahi müdahale görmemiş 6 erkek – 6 kadın milli atlet, 7 erkek - 7 kadın milli kayakçı, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde öğrenim gören 14 erkek - 11 kadın sedanter yine okul takımlarında oynayan 28 erkek - 9 kadın futbolcu, 8 erkek - 6 kadın hentbolcü olmak üzere toplam 77 sporcu 25 sedanter dahil edilmiştir. Katılımcılara ilk olarak boy ve kilo ölçümü yapıldı. Sonra sırasıyla vücut kompozisyonu ölçümü, deneklerin denge platformuna uyum sağlamaları için deneme ölçümleri, son olarak denge ölçümleri yapılarak çalışma sonlandırıldı. Vücut kompozisyonuna ilişkin veriler, Bodystat®1500 Vücut Analizi (Impedansmeter) cihazı kullanılarak, Denge ölçümüne ilişkin veriler ise TecnoBody Pro-Kin Type B 252 Test Cihazı kullanılarak elde edildi. Bu araştırma AİÇÜ, BESYO, Fizyoloji Labaratuvarında yapılmıştır. İstatistiksel değerlendirme SPSS 22.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler olarak sunulmuştur. Normallik sınaması Shapiro-Wilk testi ile gerçekleştirilmiştir. Ölçümü yapılan parametreler arasındaki ilişkinin tespit edilmesinde korelasyon analizi uygulanmıştır. Normal dağılım gösteren parametrelerde Pearson korelasyon katsayısı ve normal dağılım göstermeyen parametrelerde Spearman korelasyon katsayısı dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at determining the correlations between body composition and balance parameters in athletes. 6 male and 6 female national team athletes, 7 male and 7 female national team skiers, 14 male and 11 female sedentary students attending Ağrı Ibrahim Çeçen University, 28 male and 9 female footballers who were in the school team of the same university, as well as 8 male and 6 female handball players – and thus a total of 77 athletes and 25 sedendaty athletes – who had not undergone medical operations in the last one year were included in the research. The participants' height and weight were measured initially. Then, their body composition was measured, trial measurements were performed so that they could adjust to the balance platform, and finally balance measurements were performed. The data on body composition were collected with Bodystat®1500 impedancemeter – equipment for body analysis, and the data concerning balance measurements were collected with test equipment called Technobodypro-Kin Type B 252. The study was done in the physiology laboratory of Ağrı Ibrahim Çeçen University School of Physical Education and Sports. The SPSS 22.0 (SPSS Inc., Chicago II, USA) programme was used in statistical analyses. The data obtained were represented in averages, standard deviations, and in minimum and maximum values. Normality test was done through Shapiro-Wilk test. Correlation analysis was employed in determining the correlations between the parameters measured. Pearson's correlation coefficient was taken into consideration in parameters with normal distribution whereas Spearman's correlation coefficient was taken into consideration in parameters with no normal distribution.