Antecedents of export performance: The case of the Turkish textile and apparel industry
İhracat performansının belirleyicileri: Türk tekstil ve hazır giyim sektörü örneği
- Tez No: 446016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT NİSAN GÖKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sürekli olarak değişen küresel koşullar şirketleri ve uluslararası varlıklarını doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden, şirketler durdukları pozisyon ve sahip oldukları kaynaklar bakımından kendilerini yeni risklerden uzak tutacak ve karşılaştırmalı olarak avantaj sağlayacak şekilde hareket etmelidirler. Bu çalışma Kaynak Temelli Yaklaşım (RBV) kullanarak şirketlere ait çeşitli insani, fiziki ve örgütsel kaynakların ihracat performansı üzerindeki olumlu etkilerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Şirketin iç çevresine ait ve kısa vadede kontrol edilemeyen faktörler ele alınmaktadır. Oluşturulan ihracat performans modeli tamamı Türkiye'de tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren 58 ihracatçı şirketi içine alan bir örneklem üzerinde parametrik olmayan istatistiksel teknikler kullanılarak test edilmektedir. İki farklı grup altında, yönetici özellikleri (yöneticinin eğitimi, yöneticinin uluslararası tecrübesi) ve şirket özellikleri ve yetkinlikleri (şirket büyüklüğü, şirketin yaşı, bir grup aitlik, Eximbank desteği, Ar-Ge harcaması, yenilikçilik), sekiz farklı özelliğin ihracat performansı üzerindeki etkisini incelenmektedir. Sonuç olarak yöneticinin eğitimi, yöneticinin uluslararası tecrübesi, Eximbank destekleri ve Ar-Ge harcamaları olmak üzere dört adet değişkenin ihracat performansı üzerinde anlamlı etkisi tespit edilirken, şirketin büyüklü, şirketin yaşı, şirketin bir gruba ait olması ve yenilikçilikten oluşan diğer dört değişkenin ihracat performansı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. Bu çalışma, Türkiye'de belirli bir sektöre yönelik Ar-Ge harcamalarının gecikmeli etkisi ile yapılan ilk çalışma özelliğini taşımaktadır
Özet (Çeviri)
Ever-changing global conditions directly affect the firms and their international involvement. Therefore, the firms should chose a position and use their resources so that they can maintain their competitive advantages and keep away from the risks of the new situation. This study employs the Resource Based View (RBV) of the firm in order to identify several human capital, physical capital and organizational capital resources with positive export performance implications. The effect of factors internal to the firms and are uncontrollable in the short run are analyzed. The proposed export performance model is tested using nonparametric statistical techniques on a sample of 58 Turkish exporters all from textile and apparel industry. The impact of eight characteristics categorized under two groups as managerial characteristics (manager's education, manager's international experience) and firm characteristics and competencies (firm size, firm's age, Eximbank supports, business group affiliation, R&D expenditure and innovativeness) on export performance is analyzed. Four of these characteristics - manager's education, manager's international experience, Eximbank supports and R&D expenditure - are found to be positively and significantly related to the export performance while other four variables - firm size, firm's age, business group affiliation and innovativeness- had insignificant relationships. This study is the first industry specific study which takes into account the lagged effect of R&D expenditure on export performance in Turkish context.