Deformation classes of singular quartic surfaces
Tekil kuartik yüzeylerin deformasyon sınıfları
- Tez No: 446727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEKSANDER DEGTYAREV, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜN ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Basit tekillikleri olan kompleks uzay kuartik yüzeyleri çalıştık ve onların eştekil deformasyonlar altında sınıflandırmasını verdik. Basit kuartikler K3-yüzeyleridir ve bu sayede Nikulin'in diskriminant formaları kuramı ile kombine edilmiş global Torelli kuramı ve periyot fonksiyonunun örtenliği kullanılarak çalışılabilir. Sınıflandırma problemini kafes genişletmelerine ilişkin belli bir aritmetik probleme indirgedik. Daha sonra, Nikulin'in varolma kriterine dayanarak, özel olmayan kuartikler tarafından gerçeklenen bütün basit tekillik kümelerini listeledik; sonuç birkaç uç kümenin pertürbasyonları cinsinden ifade edilmiştir. Her gerçeklenir tekillik kümesine karşılık gelen eştekil tabakanın bağlantılı parçalarının tam bir tarifini vermek için Miranda-Morrison kuramını kullandık.
Özet (Çeviri)
We study complex spatial quartic surfaces with simple singularities and give their classification up to equisingular deformation. Simple quartics are K3-surfaces and as such they can be studied by means of the global Torelli theorem and the surjectivity of the period map combined with Nikulin's theory of discriminant forms. We reduce the classification problem to a certain arithmetical problem concerning lattice extensions. Then, based on Nikulin's existence criterion, we list all sets of simple singularities realized by non-special quartics; the result is stated in terms of perturbations of a few extremal sets. For each realizable set of singularities, we use Miranda--Morrison's theory to give a complete description of the connected components of the corresponding equisingular stratum.