Subakut sklerozan panensefalit patogenezinde IL 28 ve IL 29'un rolü
The ROLE of IL 28 and IL 29 in the pathogenesis of SSPE
  1. Tez No: 447193
  2. Yazar: GÜNEŞ ÇAKMAK GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Subakut sklerozan panensefalit (SSPE), defektif kızamık virusunun persistan infeksiyonunun sebep olduğu, sıklıkla çocuk ve genç erişkinleri etkileyen, ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır. SSPE gelişiminde viral faktörlerin yanı sıra, hastanın bağışıklık sistemi ile ilgili faktörlerin de önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Çalışmamızda SSPE hastalarında ve sağlıklı gönüllülerde IL28B rs12979860 ile rs8099917 ve IL29 rs30461 gen polimorfizm frekansları, IL-28B, IL-29 serum düzeyleri ve miR-548b, miR-548c ve miR-548i'nin ekspresyon düzeyleri belirlenmiştir. Bu çalışmada söz konusu parametrelerin SSPE patogenezindeki rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. SSPE tanısı konan 64 çocuk ile 68 sağlıklı çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Gruplar arasında serum IL-28Bdüzeyleri için istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmazken, serum IL-29 düzeylerinin SSPE grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. IL28B rs12979860gen polimorfizmi için genotip ve alel frekansları dağılımı açısından hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır. IL28B rs8099917 gen polimorfizmi için genotip dağılımı açısından hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık bulunamazken alel frekansları dağılımının istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği saptanmış. G alelini taşımak SSPE hastalığı açısından 2.183 kat riskli bulunmuştur. IL29 rs30461 polimorfizmi için genotip ve alel frekansları dağılımı açısından hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır. Serum IL-28B ve IL-29 düzeyleri ile gen polimorfizmleri arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. MiR-548b-5p, miR-548c-5p, miR-548i ekspresyon düzeylerinin SSPE hastalarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. SSPE hastalarında IL-29 düzeyinin kontrole göre dramatik bir biçimde arttığı gözlenmiştir. miR-548 ekspresyonunun IL-29 düzeyini dengelemek için artmış olabileceği düşünülmüştür. MiRNA ekspresyon düzeylerindeki artış, bağışıklık sisteminin bir uyum yanıtı ya da hastalığın nedeninden çok etkisi olarak değerlendirilmiştir. Gelecekte daha geniş popülasyonlar üzerinde yapılacak olan çalışmalar ile IL-28B ve IL-29'un SSPE patogenezindeki rolünün, polimorfizmler ve miR548 ailesinin IL28B ve IL29 ile ilişkilerinin daha net olarak anlaşılması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Subacute sclerosing panencephalitis (SSPE) is a progressive neurodegenerative disease primarily affects children and young adults, caused by a persistent infection of defective measles virus. It is thought that factors relating to the immune system of the patient have an important role in the development of SSPE right along with viral factors. In our study gene polymorphism frequencies of IL 28B rs12979860, rs8099917 and IL29 rs30461, serum levels of IL-28B, IL-29 and expression levels of mi-548b, miR-548c and miR-548i were determined in SSPE patients and healthy volunteers. In this study, we aimed to investigate the role of the pathogenesis in the SSPE of these parameters. 64 children with diagnosis of SSPE and 68 healthy children were included in the study. While there was not any statistically significant differences between the groups about serum levels of IL-28B. Serum IL-29 levels were significantly higher in SSPE group than the control group. There was not any statistically significant differences between patients and controls about genotype and distrubition of alele frequencies of IL28B rs12979860 gene polymorphism. Although there was not any statistically significant difference between patients and controls about genotype distrubition of IL28B rs8099917 gene polymorphism, allele distribution was significantly different in SSPE patients and the control group. G allele was found to increase 2183-fold risk of SSPE. There was not any statistically significant difference for the IL29 rs30461 polymorphism genotype and distribution of allele frequencies between patients and controls. There was not any significant correlation between serum levels of IL-28B, IL-29 and gene polymorphisms. The expression levels of miR-548b-5p, miR-548c-5p, miR-548i were found to be significantly higher in SSPE patients than the control group. The level of IL-29 was observed to increase dramatically in SSPE patients, compared to the control group. The expression of miR-548 is thought to be increased to compensate for the level of IL-29. Increase of miRNA expression levels are considered as an adaptation of the immune system response or as an affect of disease more than a reason of it. It is expected that the role of IL-28 and IL-29 in SSPE pathogenesis, the relations between miR548 and IL28B, IL29 and polymorphisms will be straightforward by the help of other studies with wider participations in the future.