The effects of juniperus communis(cupressaceae) application on the serum paraoxonase activities and pancreatic enzymes activity and lipoproteins levels in experimental diabetic rats
Deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda, juniperus communis (cupressaceae) uygulamasının paraoksonaz, pankreas enzim aktiviteleri ve lipoprotein düzeylerine etkisi
- Tez No: 447388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Deneysel Diyabet Oluşturulan Sıçanlarda, Juniperus communis (Cupressaceae) Uygulamasının Paraoksonaz, Pankreas Enzim Aktiviteleri ve Lipoprotein Düzeylerine Etkisi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Temel Eczacılık Bilimleri Anabilim Dalı, Biyokimya Bilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van-2016. Bu çalışma, adi ardıç yağının (Juniperus communis); streptozotocin ile diyabet oluşturulmuş sıçanlarda, paraoksonaz ve pankreas enzim aktiviteleri ile lipoprotein düzeyleri üzerindeki tedavi edici etkinliğini değerlendirildi. Çalışmada; 32 yetişkin erkek sıçan kullanıldı ve gruplar rastgele 4 gruba ayrıldı ve her grup 8 sıçan içerdi. Birinci gruba; standart normal sıçan yemi verildi ve kontrol grubu (C) olarak adlandırıldı. İkinci gruba sitrat tamponu içinde streptozotocinden 45 mg/kg dozunda tek uygulaması sonrası diyabet grubu (D) olarak adlandırıldı. Üçüncü gruba, distile su (0.5% CMC) içinde çözülmüş 200 mg/kg dozunda J. communis verildi ve J. communis grubu (J) olarak adlandırıldı Dördüncü gruba, sitrat tamponu içinde streptozotocinden 45 mg/kg dozunda tek uygulaması sonrası diyabet oluşumunu takiben çalışmanın üç haftası boyunca distile su (%0.5 CMC) içinde çözülmüş 200 mg/kg J. communis sıçanlara verildi ve diyabet - J. communis grubu (DJ) olarak adlandırıldı. Çalışma sonunda tam kanda HbA1c düzeyi ve serum paraoksonaz (PON) enzim aktivitesi, kolorimetrik olarak kitle, spektrofotometrede serum glukoz, lipoprotein, amilaz ve lipaz enzim seviyeleri ise otoanalizör cihazında analiz edildi. İstatistiksel değerlendirmede SPSS 13.0 kullanıldı. Glukoz ve glikozillenmiş hemoglobin, diyabetli grupta önemli ölçüde arttı ve J. communis ile tedavi edilen DJ grubunda önemli ölçüde azaldı. Total kolesterol düzeyi önemli ölçüde artmıştır ve J. communis yağı kullanılan diyabet ve J. communis grubunda (D) kolesterol düzeyi önemli ölçüde azaldı (p0.05). Amilaz ve lipaz enzimlerinin seviyesi D grubunda önemli ölçüde artı (p0.05). Bu çalışmanın sonuçları, J. communis bitkisinin hiperglisemiyi tedavi edebileceğini, ve aynı zamanda artan paraoksonaz enzimi üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu ve lipoproteinleri azalttığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The Effects of Juniperus communis(Cupressaceae) Application on the Serum Paraoxonase Activities and Pancreatic Enzymes Activity and Lipoproteins Levels in Experimental Diabetic Rats. Yuzuncu Yil University, Institute of Health Science, Department of Basic Pharmaceutical Sciences, Biochemistry Science, Master Thesis, Van-2016. This study was designed to evaluate the influence treatment of J. communis oil on paraoxonase activity, lipoprotein levels, pancreatic function in streptozotocin induced diabetic rats. Thirty two adult male rats were used in this study and randomly divided into four groups. Group one which contained eight male healthy rats given normal standard diet and determined as control group (C). Animals in group two contained eight rats was exposed to single dose of 45 mg/kg of streptozotocin in citrate buffer and named as diabetes group (D). Group three for the animals in group four, 200 mg/kg of J. communis was dissolved in distilled water (0.5% CMC) and was given to rats and it was named by healthy group with J. communis (J). Group four also contained eight male rats, during three weeks of the study, 200 mg/kg of J. communis was dissolved in distilled water (0.5% CMC) and have given to rats and determined as diabetes and J. communis group (DJ). Glycated hemoglobin (HbA1c) in whole blood and glucose, lipoproteins, paraoxonase (PON), amylase and lipase enzyme activities in serum were measured. All of the data analyzed by SPPP 13.00. Glucose, glycated hemoglobine (HbA1c), total cholesterol, triglycerides, HDL, LDL, VLDL, paraoxonase (PON), amylase and lipase enzymes were measured. Glucose and glycated hemoglobin were increased significantly in group of diabetes, and decreased significantly when treated with J. communis oil in DJ group. Total cholesterol level was increased significantly and by using J. communis oil, the level of cholesterol in diabetes and J. communis group (D) was decreased significantly (p0.05).