Tripl negatif meme kanseri hücrelerinde regorafenib uygulamasının sisplatin tedavisine katkısı
The additional effect of regorafenib to cisplatin therapy at triple negatif breast cancer cell lines
- Tez No: 447424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADETTİN KILIÇKAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu hücre kültürü çalışmasında; dünya genelinde kadınlarda en sık görülen meme kanserinin tedavisinde henüz istenilen başarıya ulaşılamayan tripl negatif meme kanseri alt tipinde, bazı kanser türlerinde kullanılmaya başlanan regorafenib tedavisinin sisplatin tedavisine katkısı araştırılmak istenmiştir. Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Temel Onkoloji Anabilim Dalı laboratuarlarında ticari olarak elde edilen MDA-MB-231 meme kanseri hücre kültüründe; sisplatin ile regorafenib kombine tedavisinin, sisplatinin tek başına uygulandığı duruma göre etkinliğinin nasıl değiştiği incelenmiştir. İlaç uygulanmamış canlı hücrelerin bulunduğu kuyuların en yüksek absorbansa göre ilaç etkisiyle canlılığını yitiren hücrelerin bulunduğu kuyuların absorbanslarının karşılaştırılmasıyla doza bağlı sağkalım eğrisi ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this cell culture study; we aim to investigate, the additional effect of regorafenib, which is being used in many cancer types, to cisplatin in triple negative subtype of breast cancer, most seen cancer in women. The study was performed in the laboratories of Hacettepe University, Institute of Oncology, Department of Basic Oncology, investigating the additional effect of both sequential and concurrent use of regorafenib and cisplatin to cisplatin alone with commercially available MDA-MB-231 breast cancer cell line. The comparison of untreated cell culture and treated cell culture was done with the measurement of optic dansities and the dose-dependent survival curves was generated.