Tip 1 diabetes mellitus'lu çocuk annelerinin bakım yükü ve yaşam kalitesi
Care burden and quality of life of mothers of children with TYPE 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 447450
  2. Yazar: DİLARA KEKLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde tıp bilimindeki ve teknolojideki gelişmelerle birlikte çocukluk çağı kronik hastalıklarında yaşam süresinin uzaması kronik hastalığı olan çocuk ve ailesinin hastalığın getirdiği psikososyal etkilerle daha uzun süre karşı karşıya kalmasına yol açmaktadır. Kronik hastalıklı çocuğa sahip olmak bütün aile üyeleri için stres verici olmasına rağmen primer bakım verici olarak anneler en fazla bakım yükünü taşımaktadırlar. Kronik hastalıklı bireye bakım verme, bakım vericilerin bakım yükünü arttırırken, yaşam kalitesinde düşmeye yol açmaktadır Bu çalışma; Tip 1DM'li çocuk annelerinin bakım yükü, yaşam kalitesi ve aralarındaki ilişkiyi saptamak amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, bir üniversite hastanesinin çocuk endokrinoloji polikliniğinde izlenen 106 Tip 1 DM'li çocuğun annesi oluşturmuştur. Etik kurul, kurum ve annelerin onamı alınarak yapılan çalışmada; annelerin tanıtıcı özelliklerine ilişkin oluşturulan Tanıtıcı Özellikler Formu, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği ve WHOQOL-BREF Yaşam Kalitesi Ölçeği ile veriler toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Student-t test, ANOVA, Kruskal-Wallis ve Spearman korelasyon testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Extension in life-span in the chronic diseases of childhood associated with the developments in medical science and technology at the present time causes children with chronic disease and their families to face with psychosocial affects of disease long time. Although it is very stressful to have a child with chronic disease for all of the family members, mothers have the heaviest care burden. Giving care to individual with chronic disease leads a decrease in quality of life, while it leads to increase in care burden of caregivers. This descriptive study was conducted to determine care burden, quality of life and correlations between them. The study sample consisted 106 mothers of children with T1DM followed up in the endocrinology polyclinic of a university hospital. In the current study which ethical Committee, institution permit, written consent of mothers were obtained; data were collected by using Descriptive Features Form, Zarit Caregiver Burden Interview and WHOQOL-BREF Quality of Life Scale. Data were evaluated with descriptive statistics, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Student-t test, ANOVA, Kruskal-Wallis and Spearman Correlation tests.