Kistik ekinokkozisli hastalarda adenozin deaminaz, 5'nükleotidaz aktiviteleri, total antioksidan kapasite ve total oksidan seviyelerinin birlikte değerlendirilmesi ve oksidatif stres indeksinin ortaya konulması
Investigation of adenosine deaminase, 5'nucleotidase activities and evaluation of total antioxidative capacity and total oxidant levels together and putting the oxidative stress index value in patients with cystic echinococsis
- Tez No: 447471
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hidatik kist hastalığı çok uzun yıllardır bilinen ve helmint hastalıkları içinde insan ve hayvan sağlığının yanı sıra, sebep olduğu ekonomik kayıplar nedeniyle güncelliğini korumaya devam eden bir paraziter hastalıktır. Bu çalışmada, E. Granulosus'la enfekte bireylerde serbest radikal oluşumu ile antioksidan savunma mekanizması arasındaki ilişki Total antioksidan seviye (TAS) ve Total oksidan seviye (TOS) durumu birlikte değerlendirilerek oluşan hasarın derecesini, Adenozin deaminaz (ADA) aktivitesi ile immün fonksiyonu ve 5'-nükleotidaz (5'-NT) aktivitesi ile de karaciğer harabiyetinin derecesini ortaya koymayı planladık. ADA aktivitesi hasta grubunda numerik olarak arttığı halde istatistiksel olarak fark görülmedi (p=0,371). Buna karşılık, 5'NT aktivitesi, hasta grubunda numerik olarak azaldığı halde istatistiksel olarak fark görülmedi (p=0,054).TAS hasta grubunda numerik olarak azaldığı halde istatistiksel olarak fark görülmedi (p=0,108). TOS düzeyi ise hasta grubunda numerik olarak arttığı halde istatistiksel olarak fark görülmedi (p=0,166). Yaptığımız çalışmada kistik ekinokoksizli hasta grubunda oksidatif stres indeksinin (OSİ) değeri 108,22, kontrol grubunda OSİ değeri 76,89 olarak bulundu. Çalışmamızda elde edilen 5'NT ve ADA sonuçları hastalığın daha başlangıç evresinde olmasından ve özellikle hasta grubunun ön tanı ile gelen grup şeklinde (erken evre) oluşmuş olmasından ve dolayısıyla karaciğer harabiyetinin henüz başlamamış veya hepatosellüler harabiyet olsa bile kolestaz olmamasından kaynaklanıyor olabileceğini düşündürmektedir. İlaveten hasta grubunda TAS seviyesinde kontrole göre görülen numerik azalma; bunun, endojen antioksidanların hastalıkla birlikte artan oksidanlar tarafından tüketilmesinin bir sonucu olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Hydatid disease known as helminth diseases, because it is effected to human and animal healthand in addition it is caused economic losses that continues to maintain its freshness by a parasitic disease for so many years.In this study, in the E. granulosus infected individuals; formation of free radicals is assesed with relationship between oxidant system and defense mechanisms using TAS and TOS status, wich isshowing the damage's degree, in addition immune function is assesed with 5'NT activity, ADA activity measurement isalso demonstrated the degree of liver damage. ADA activity increased in the patient group numerically although not statistically significant difference (p=0.371). In contrast, the 5'-NT aktivite, even though numerically reduced in patients showed no statistically significant difference (p=0.054).TAS level in patients, even though numerically reduced statistically significant difference was not observed (p=0.108). TOS level, despite the increase in the patient group numerical difference was not statistically (p=0.166). In our study OSI values observed of 108.22 for patients and76,89 for the control group respectively. In our study 5'NT and ADA results are showed that the disease is in the initial stage, especially as the group with the diagnosis of patients (early stage) to be formed, and thus have not yet started the hepatic injury or hepatocellular suggest that it may be due to the lack destruction even though cholestasis.. In addition, a decline in TAS level in patients compared to the controls suggests that may be a result of the increased oxidant are consumed by endogenous antioxidants.