İşletmelerde iç denetim ve iç kontrol sistemlerinin bağımsız denetime etkileri ve önemi
Effects and importance of internal audit and internal control systems in organizations
- Tez No: 447895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kontrol ve denetim kavramları tanım olarak birbirinden farklı olmasının yanı sıra amaçları da birbirinden tamamen farklıdır. Denetim kavramı genel olarak muhasebe kavramı ile ilintilidir. Denetim faaliyetleri, konusunda uzman, donanımlı, eğitimli ve bağımsız kişi ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilirken kontrol faaliyetleri ise, bir organizasyon içinde bulunan faaliyetler ve iş süreçlerinin yine organizasyon yapısında ve üst kademe yönetime bağlı bir birimce gerçekleştirilen faaliyettir. Kontrol, faaliyetlerinin temel amacı iş ve işlem süreçlerinin performansının değerlendirilmesi ve organizasyon tarafından belirlenen hedef amaçlara varabilme başarısının değerlendirilmesidir. Kontrol kavramının en belirgin özelliği kontrol faaliyetlerinin organizasyona bağlı yönetim birimleri tarafından yürütülüyor olmasıdır. İşletmeler ekonomik hayatın içinde en önemli organizasyonları olup, her geçen gün değişim ve gelişimin merkezindedir. Zira küreselleşmenin de getirdiği etki ile beraber ekonomik hayat çok da karmaşık bir yapı halini almakta ve ekonomik işlem ve olaylarda ki artış ile işletme ortakları ve yönetimler kontrol anlamında zorluk ve güçlükler ile karşı karşıya kalmıştır. Söz konusu bu aşamada iç denetim ve iç kontrol olguları işlemleri kontrol altında tutabilmek ve risklere karşı bir korunma oluşturmak üzere işletme bünyelerinde tasarlanıp kurulmaya başlamıştır. Dünyada yaşanan ekonomik krizlerin yanı sıra bazı skandallar yüzünden tasarruf sahibi niteliğindeki yatırımcılar çok büyük zarar ve kayıplara uğramıştır. İşletmelerin finansal durum ve performanslarına ilişkin olarak bir iddia niteliğinde ortaya koydukları mali tablo ve raporlara ve söz konusu tablo ve raporların oluşmasını sağlayan bilgilere karşı duyulan güvensizlik karşısında bağımsız denetim müessesesi ve işletme yönetimleri için yeni düzenleme ve sorumluluklar geliştirilmiştir. Yeni düzenlemeler ışığında işletme yönetimlerinin üzerine düşen en önemli görev işletme bünyelerinde denetim komitelerini yapılandırma ve etkin ve fonksiyonel çalışacak bir iç kontrol sistemi oluşturma yolu ile sağlıklı ve güçlü bir iç denetim faaliyetinin yerine getirilme sorumluluğudur. Bu aşamada bağımsız denetim çok daha önemli bir duruma gelmiş, bağımsız denetçilere de verilen sorumluluk ve görevler ise, özellikle bağımsız denetimin planlanma sürecinde işletmenin iç kontrol yapısını inceleme, değerlendirme ve eğer herhangi bir eksiklik varsa yönetime ya da yönetimden sorumlu kişilere bildirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Control and inspection concepts, by definition, in addition to being different from each other and from each other, their purpose is completely different. Concept of control concept in general ledger. Control activities, expert, equipped, trained and independent individuals and organizations by the control while performing activities, the activities and business processes within an organization still in the organizational structure and senior management as a unit, depending on the activities taking place. The main aim of the control activities an evaluation of the performance of their business and operation processes and organization is to evaluate the success of the target objectives determined by the texts. The most prominent feature of the concept of controlling the activities of the Organization, depending on the management control units by playing. Businesses is the most important in organizations of economic life, is at the center of change and progress with each passing day. As with the impact brought about by economic globalization and life becomes a very complicated structure and with an increase in the economic process and event business partners and Governments with difficulty and challenges in terms of control. This stage internal audit and internal control in question in cases of operations under control to create a protection against the risks and keep the company designed and started to be established in. The global economic crisis because of some scandals, as well as saving the iconic owner of investors has undergone enormous damage and losses. With regard to the financial condition and performance of businesses in the nature of a claim put forward the financial statements and reports, and provides information to the table, and reports in the independent auditors establishment and operation management in the face of insecurity to developed new regulations and responsibilities. In light of the new regulations is the most important part of business management on the Audit Committee of business configuration tasks and creating an internal control system effective and functional work via a healthy and strong is the responsibility of the internal audit activity is fulfilled. At this stage, the independent audit becomes much more important, independent auditors the responsibilities and tasks, in particular independent planning of internal control of the enterprise in the process of the control structure review, evaluation, and if there is any deficiency in management or management is reported to the people responsible.