Örgütsel sessizlik ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A study on the relationship between the organizational si̇lence and organizational commitment
  1. Tez No: 447912
  2. Yazar: EFSER CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN GAZİ UÇKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Örgütlerdeki gerek yönetim gerek çalışanların oluşturduğu örgüt kültürü sebebi ile literatürde“örgütsel sessizlik”olarak ifade edilen; çalışanların bilerek ve isteyerek örgütsel konulardaki görüş ve düşüncelerini kendine saklaması olarak tanımlanan durum, örgütün hedeflerini gerçekleştirmesinde bir engel olarak ortaya çıkabilmektedir. Sessizlik ortamının hakim olduğu örgütlerde, örgüt açısından yeni fırsatların kaçırılmasına ve çalışanların bu ortamda yaşadıkları sıkıntı ve stresin de etkisi ile örgütlerin etkin ve verimli olarak yaşamlarını sürdürebilmelerindeki ana faktörlerden biri olan örgüte bağlılıklarının olumsuz yönde etkilenmesi beklenir. Bu çalışmada, bir tersanede çalışanların görüşlerine bağlı olarak Örgütsel Sessizlik ve Örgütsel Bağlılık arasında bir ilişki olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmuştur. Literatür taraması kapsamında, örgütsel sessizliğin genel kavramsal çerçevesi ve örgütsel sessizliği oluşturan faktörler ile örgütsel bağlılık kavramı, etki eden faktörler ve sonuçları; son olarak da örgütsel sessizlik ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırma kısmında ise tersane çalışanlarına uygulanan anket sonuçları yorumlanmış ve araştırmadan çıkan sonuçlar son bölümde ifade edilmiştir. Araştırma sonucunda örgütsel sessizlik ve örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Çalışan Sessizliği, Sessizlik İklimi, Örgütsel Sessizlik,Örgütsel Bağlılık
Özet (Çeviri)
Management requirements of the organization should be composed of employees with organizational culture in the literature because of“organizational silence”as expressed; The views expressed in intentionally and willingly organizational issues and ideas of employees is defined as the self-storage situation can arise as an obstacle to the realization of the objectives of the organization Silence in the organization is dominated by the media, is expected to affect negatively their commitment to the organization, one of the new opportunities of the abduction and employees to continue their lives as efficient and effective organization with effect from anxiety and stress they live in this environment, be it the main factor for the organization. This study tried to determine whether there is a relationship between organizational silence and Organizational Commitment, depending on the views of workers in a shipyard. The study consisted of four sections. under the literature, organizational silence the general conceptual framework and organizational commitment to the concept of the organizational silence factors, and factors affecting the results; finally it tried to explain the relationship between organizational commitment and organizational silence. In the research section applied to shipyard employees and interpreted survey results arising from the research results are expressed in the last section. As a result it was found that there is a positive relationship between organizational commitment and organizational silence. Key Words : Employee Silence, Silence Climate, Organizational Silence, Organizational Commitment