II. Dünya savaşı döneminde Konya ekonomisi ve fiyat hareketleri
The economy of Konya i̇n World war II. and price fluctuations
  1. Tez No: 448047
  2. Yazar: ŞEYDA DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
İkinci Dünya Savaşı yıllarında; savaşın başlamasıyla seferberlik havasına giren Türkiye'de faal nüfusun önemli bir kısmının silahaltına alınması ve devlet bütçesinin giderek artan oranının savunma giderlerine ayrılması ile 1939-1945 döneminde Türkiye Cumhuriyeti savaş ekonomisi politikası izlemek zorunda kalmıştır. Her ne kadar savaşa girmemiş olsa da sınırlarına kadar gelen savaştan Türkiye'nin ve Konya'nın etkilenmemesi kaçınılmazdı. Savaşın başlaması ile gıda fiyatlarında hızlı bir artış başlamıştır. Bu artış daha sonra giyecek, eşya, ev ve yakacak fiyatlarınada sirayet etmiştir. Halkının büyük bir kısmının toprakla uğraştığı Konya'da fiyat artışlarının, mahsullere verilen paraya yansıtılmaması, tam tersi olarak devletin narh koyarak bunları satın alması sonucu, alım gücü çok düşmüştür. Türkiye'yi Dünya'dan, Konya'yı da Türkiye'den ayrı incelememiz mümkün değildir. Bu yüzden çalışmamızda bu üç sacayağı etrafında araştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the course of World War II, with the outbreak of the war, in Turkey which was in mood of mobilization, it was discussed that an important portion of current population would be called into military service, and rising proportion of state budget would be reserved. ın short, between 1939 and 1945, entering of coutury into war economy was discussed. Although it did not join in war, it was inevitable not to be influced from war that reaches up to its borders by Turkey and Konya. With the begining of war, a rapid icrease started in food prices. Then, this increase alsa spread to clothing, goods, house and fuel prices. In Konya where most of the people engaged in soil treatment, purchasing power decreased as a result of non-reflection of price increases on price given to crops, because, on the contrary, state set a fixed price and purchased them. We could nor separeted Turkey From the World also Konya From Turkey. Therefore this study surveys were conducted around three main headings.