Enflasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi: Nijer için zaman serisi analizi (1971-2014)
Relationship between inflation and economic growth-time series analysis for Niger (1971-2014)
- Tez No: 448053
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN ACET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
1940'lı yıllardan bu yana iktisatçılar enflasyonun ekonomiye zarar verip vermediğini, enflasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi analizi yaparak araştırmışlardır. Araştırmacıların çoğu, enflasyonu ekonomi için bir sorun olarak görürken bazıları ise belli bir seviyeden sonra enflasyonun ekonomiye zarar vereceğini ileri sürmüşlerdir. Az gelişmiş fakat son zamanlarda çok hızlı büyüyen ekonomilerden biri olan Nijer'de enflasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi nasıldır? Bu soruya cevap verebilmek için, bu araştırmacıların yaptıkları gibi, Nijer için de, enflasyon ve büyüme ilişkisi araştırılacaktır. Böylece, bu çalışmada, 1971-2014 dönemine ait veriler kullanarak enflasyon ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki, zaman serisi analiziyle araştırılmıştır. Söz konusu zaman serisi analizinde, ADF birim kök testi, Johansen eş-bütünleşme testi ve Granger nedensellik Analizi yapılmıştır. Eş-bütünleşme testi sonuçlarına göre, uzun dönemde enflasyondaki %1'lik bir artış, GSYH'nin % 1,91 oranında azalmasına yol açmakta, dolaysıyla ekonomik büyümeyi ters yönde etkilemektedir. Yani enflasyon ile ekonomik büyüme arasında uzun dönem ters yönlü bir ilişki söz konusudur. Nedensellik analizinde, enflasyondan ekonomik büyümeye doğru tek taraflı bir nedensellik ilişkisinin olduğu vurgulanmıştır. Siyasi ve iktisadi istikrarsızlık nedeniyle yaşamakta olduğu yapısal sorunlardan dolayı, Nijer'in, BCEAO'dan bağımsız olarak, kendi para politikasını ve gerekirse kendi Merkez bankası kurması gerektiği uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since the 1940s, economists have investigated if inflation is harmful or not to the economy, by analyzing the relationship between inflation and economic growth. While most of researchers are seeing inflation as a problem for the economy, some of them suggest that beyond a certain level, inflation can hurt the economy. How is the relationship between inflation and economic growth in Niger, which is one of the least developed and fastest growing countries in recent times? To answer this question, we should also act as these researchers, by investigating the relationship between inflation and economic growth for Niger. Thus, in this study, using data for the 1971-2014 periods and by time-series analysis, the relationship between inflation and economic growth is examined. During the said time series analysis, the ADF unit root test, Johansen co-integration test, and Granger causality test are performed. According to the results of co-integration test, a 1% increase in inflation in the long term, leads to a decrease of 1.91% of GDP, therefore inflation affects economic growth negatively. It means that there exits an opposite long-run relationship between inflation and economic growth. The causality test results suggest that there is a unilateral causality from inflation to economic growth. It was deemed appropriate that Niger, who shares the same central bank (BCEAO) with seven (7) UEMOA member countries must setup its own monetary policy independently of BCEAO and, if necessary its own central bank; because Niger is experiencing structural problems which are due to political and economic instability.