Studying dynamics of organizational change through discursive transformations
Organizasyonel değişimin dinamiklerinin söylemsel değişiklikler yoluyla araştırılması
  1. Tez No: 456733
  2. Yazar: ÖZGÜR AKARSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GENÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Değişim yönetimi tüm dünyada organizasyonları finansal başarıya ve yüksek performansa taşıyan en yaygın yönetsel pratiklerden biri olarak kabul edilmektedir. Organizasyonlar, yapısal, süreçsel ve kültürel değişimleri uygulamaya koyarak, hızla değişen çevrelerine adapte olmayı, pazardaki rekabet güçlerini arttırmayı hedefliyorlar. Bununla bağlantılı olarak, organizasyonel değişimlerin dinamiklerini ve sonuçlarını anlamayı hedefleyen sayısız teorik ve pratik araştırmaya ragmen, değişim yönetimi dinamikleri ve organizasyonlara etkileri ile ilgili yapılan tartışmalar yönetsel pratikler açısında halen büyük önem taşıyor. Bu çalışma, organizasyonel değişim tartışmalarına, telekom sektöründe faaliyet gösteren bir organizasyonda hayata geçirilmiş bir kültürel değişim çalışmasını inceleyerek katkıda bulunmaktadır. Organizasyondaki planlı değişim yönetimi çalışanların değerlerini ve davranışlarını değiştirmeyi hedeflediği için, bu çalışmada organizasyonel değişimin dinamiklerini anlamak, planlı değişim çalışmalarının organizasyonu nasıl etkilediğini incelemek amacıyla çalışanların anonim metinsel geribildirimleri incelenmiştir. Büyük ölçeklerdeki metinsel verinin kantitatif yöntemlerle analizine dayalı metodolojik yaklaşımımız, kültürel değişimin dinamiklerini ve sonuçlarını anlamaya yönelik yenilikçi bir yöntem sunmaktadır. Ek olarak değişim yönetimi süreciyle ilgili kurumsal arşivden temin edilen bilgiler ve sektörel raporların incelenmesi yoluyla değişim yönetimi çalışmasının dinamikleri, kurumda değişim çalışmasının başlamasını sağlayan faktörler ve etkileri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, çalışan söylemlerini anlamlı derece değiştiren başarılı bir değişim yönetimi çalışmasında bile, değişimin sonuçlarının planlanan hedeften farklı olabileceğini göstermiştir. Ancak, planlanan hedefleri hayata geçirememek, değişim yönetimi çabalarının organizasyonları etkilemediğini göstermez. Ek olarak, çalışan demografiklerine ve organizasyonel verilere dayanarak yaptığımız analiz, yöneticilerin, kurumda yeni çalışmaya başlayanların ve daha genç çalışanların değişim yönetimi çalışmalarına diğerlerine göre daha hızlı tepki verdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu çerçevede, bu araştırmanın hem metodolojik yaklaşımı hem de bulguları dolayısıyla organizasyonel değişim alanıyla ilgili önemli sonuçlar içerdiğini söylememiz mümkündür. Metodolojik olarak, kültürel değişimi incelemek için söylemsel verilerin kantitatif yöntemlerle analizine dayanan yeni bir yöntem önerilmektedir. Bu yöntem kültürel değişim üzerine yapılan akademik çalışmalarda faydalı olabileceği gibi aynı zamanda sahada yapılan değişim yönetimi uygulamaları sırasında değişimin organizasyon üzerindeki etkileriyle ilgili geri bildirim derlemek için de kullanılabilir. Son olarak, bulgularımızın, başarıyla hayata geçirilmiş bir organizasyonel değişim çalışmasında bile değişimin hızının ve kapsamının çok sayıda faktöre bağlı olarak değişebileceğini göstererek değişim yönetimi ile ilgili tartışmalara önemli çıkarımlar sunduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Change management is one of the most common managerial practices which has been accepted as a key to financial success and high performance in many organizations all over the world. Organizations have been trying to implement structural, processual and cultural changes to adapt rapid changing environment in order to increase their competitiveness in the market. Regarding this, numerous theoretical and practical research have been conducted to understand dynamics and consequences of change in organizations. However, discussions around dynamics of change management practices and their effects on organizations are still important topics for managerial implications. This dissertation, contributes to the understanding of organizational change by exploring an applied cultural change program in an organization operating in telecommunications. Since, planned change attempt in the setting was directed to transform the values and behaviors of the members, we were able to understand dynamics of organizational change and how planned change efforts effect organizations by exploring anonymous employee textual comments collected in a longitudinal time period. Our methodological approach which is based on quantitative analysis of large amounts of textual data provided a remarkable new way to understand dynamics and consequences of cultural change. Furthermore, by exploring archival information about the process of organizational change and sectoral information, dynamics of change, the reasons behind the planned change efforts and their effects were exposed comprehensively. Findings of the research showed that even in a successfully applied change effort which transformed employee discourse significantly, consequences of change may be different from the planned targets. However, not reaching these planned targets, does not mean that change efforts do not effect organizations. Moreover, our analysis with employee demographics showed that managers, newcomers, and younger employees react to planned change efforts faster than the others. Within this perspective, it is possible to say that both the methodological approach and findings of this research have important implications in the field of organizational change. Methodologically we propose a new way of exploring cultural change based on quantitative analysis of discursive data. This methodology not only is useful for exploring cultural change in academic studies but also could be used in order to collect feedback during change management implementations in the field. Furthermore, by revealing that even in a successfully applied organizational change, the speed and coverage of change vary according to several factors, this study present important insights for the field of organizational change.