Yeni kariyer yaklaşımları doğrultusunda kariyer planlamanın çalışan motivasyonu üzerindeki etkisi: Konu ile ilgili bir araştırma
Effect of new career approach of career planning on the motivation of employees: An investigation study
  1. Tez No: 448174
  2. Yazar: MUSTAFA TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRIM OSMAN ÇETMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüz iş yaşamının en önemli unsuru olan insan, belirli bir organizasyon içerisinde çalışan ve üreten bir varlıktır. İşletmeler açısından bakıldığında ise kaynakların azami verimle kullanılması ve rekabet ve pazar gücünün artması insan kaynağını verimli kullanmaktan geçmektedir. Bu ortamda işletmelerin çalışan verimliliği üzerinde durması tesadüfi değildir. Çalışan verimliğinin ise doğru yönetilen bir kariyer yapılanmasıyla beslendiği görülmektedir. Bu bağlamda işletmeler çalışanlarına en doğru kariyer tercihini sunmak ve bu plan üzerinden onun gelişimini izlemek durumundadır. Son yıllarda farklılaşan kariyer planlaması faaliyetleri işletmelerin inisiyatifinden çalışan grubuna geçmiştir. Literatürde yeni kariyer yaklaşımı olarak anılan bu planlama sürecinde birey, kendi yetenekleri ve işgücü doğrultusunda kendi kariyer planını ortaya koymaktadır. Bu çalışmada da bu kariyer planı sisteminin çalışan motivasyonu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Teorik bölümde kariyer, motivasyon ve yeni kariyer kavramları incelenmiş, çalışmanın uygulama bölümünde anket vasıtasıyla yapılan saha çalışmasına dair sonuçlar analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında Manisa'da faaliyet gösteren Vestel Şirket Grubu bünyesindeki çalışan grubuna anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen tahmin sonuçları neticesinde yeni kariyer yaklaşımı bağlamında kariyer planlama faaliyetlerinin motivasyonu kısmen de olsa etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human are the most important factor in today's business life and they are the productive and effective elements inside the organization. In terms of organizations using resources effectively, competition and using human resources effectively in the market is the key subject. In this environment it is not a coincidence that the organizations emphasize productivity. Employee productivity is nourished with correctly managed career planning. In this content businesses should monitor the developments in career planning to present the employees the best career option. In recent years the career planning has subjected to change and the career planning is driven by employees rather than businesses. In literature this process is considered as new career approach and the process focuses on constructing a career plan in parallel with skills and labour of the individuals. In this study, the effect of career planning system on employee motivation is investigated. In theoretic section of this study motivation and new career approach concepts are investigated and in the practical section field study is conducted using survey and the results are evaluated. Under the scope of this study a survey is conducted on employee group of Vestel Business Group in Manisa. According to the obtained results, it is partially seen that new career approach has an effect on the motivation of career planning activities.