Kobaylarda bleomisinle oluşan akciğer hasarında lökositlerin fonksiyonu ve vitamin E'nin etkisi
The Effect of vitamin E on Bleomycine induced lung injury and neutrophil function in guniea pig
- Tez No: 44825
- Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
76 6.ÖZET Bu çalışmada kobaylarda deneysel olarak bleomisinle oluşturulan akciğer hasarının mekanizmasını ve E vitamininin antioksidan rolü incelendi. BLM/Vit E grubunun ortalama akciğer dokusu MDA düzeyleri BLM ve kontrol grubuna göre belirgin olarak düşük bulundu. NADPH oksidaz enzim aktivitesi BLM ve BLM/Vit E gruplarında arttı. BLM grubunda MPO aktivitesi kontrol grubuna göre belirgin olarak düşükken, kontrol ve BLM/Vit E grubunda istatiksel açıdan belirgin fark izlenmedi. Bu sonuçlara göre, E vitaminin antioksidan olarak akciğerde toksik oksijen metabolitlerinin ortadan kaldırılmasının yanısıra, lökositlerin fagositik fonksiyonunuda artırabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
77 7.SUMMARY In this present study, we investigated the mechanism of bleomycine-induced lung injury in guinea pig and the role of vita min E as an antioksidant in this system. The mean malonyldiald- hyde (MDA) level of BLM/Vit E group was significantly lower than BLM and control groups. NADPH oxidase enzyme activities were increased BLM and BLM/Vit E groups. In the BLM group MPO activity was signifi cantly lower than the control group but statistically significant change was not observed between the control and BLM/Vit E group. These results demos trated that vitamin E, as an antioxidant may reduced toxic oxygen metabolites in the lung and may increased the phagocytic function of neutrophils.