Lojistik işletmelerde kullanılan bilgi sistemlerinin örgütsel verimlilik üzerine etkileri
The effects of information systems used in logistics enterprises on organizational productivity
- Tez No: 448270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA SERDAR AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde işletmelerin varlıklarını sürdürebilmek ve maliyet etkin bir şekilde ürün elde edebilmek veya hizmet verebilmek için teknoloji ürünü bilgi sistemlerinden azami istifade etmeleri gerekmektedir. Buhar gücünün keşfedilmesiyle başlayan sanayi devrimi ile makineleşme hızlanmış ve seri üretime geçilmiştir. Sanayi devrimi sonucunda makineleşmenin sağladığı faydalar, teknolojinin de ilerlemesi ile beraber artık bilgi sistemleri ile sağlanmaktadır. Verimlilik, günümüzde hemen her işletme için olduğu gibi lojistik işletmeler için de önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel anlamda, malzeme veya hizmetin ilk halinden tüketilene kadar geçen süreçte etkili ve verimli bir şekilde yönetilmesi olarak tanımlanan lojistik, tanım itibari ile de verimlilik ile yakından ilgili bir kavramdır. Küreselleşmenin de etkisiyle mal ve hizmetler dünya üzerinde eskiye göre çok daha hızlı ve kolay bir şekilde hareket edebilmekte ve bu da lojistik sektörünün gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Gelecekte dünyanın en hızlı gelişme gösterecek olan sektörleri arasında gösterilen lojistik sektöründe küreselleşme ile beraber rekabet koşulları zorlaşmıştır. Rekabetçi avantajı elde edebilmek için gerekli olan en önemli araç ise bilgi sistemleri olarak görülmektedir. Bu araştırmada temel amaç, lojistik işletmelerde kullanılan bilgi sistemlerinin bu işletmelerin örgütsel verimlilikleri üzerindeki etkisini araştırmak ve Türkiye'de bulunan lojistik işletmelerin bilgi sistemlerini kullanma düzeyleri hakkında bilgi sahibi olmaktır.
Özet (Çeviri)
Enterprises in our days need to take advantage of technology product information systems greatest in order to be able to maintain their presence and acquire products or provide service cost-effectively. With industrial revolution, starting with the steam power discovered, mechanization accelerated and mass production was commenced. As a result of industrial revolution, the profits that were provided by mechanization are now being supplied with information systems thanks to the improvements in technology. We encounter“productivity”as an important concept for the logistics enterprises like in almost every other. Logistics, described as managing the process of the material and service between point of origin and point of consumption in a efficient and effective way, is a very related concept with productivity concerning the definition. Goods and services can travel faster and easier all around the world compared to the past with the effect of globalization and this makes a significant contribution to the development of the logistics. In logistics, which is thought to be among the sectors with rapid strides of the world in the future, conditions of competition get difficult. The most important way to take competitive advantage is considered as the information systems. In this research, the main goal is to search the effect of information systems used in logistics enterprises on organizational productivity and have knowledge about the level of using the information systems of enterprises in Turkey.