Otel işletmelerinde kriz yönetimi ve yöneticilerin krizlere ilişkin yaklaşımlarına ait bir uygulama
  1. Tez No: 63103
  2. Yazar: MUHARREM TUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZE TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Otel işletmeleri dinamik bir çevre içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. îç ve dış çevresinde meydana gelebilecek ani değişmeler, hassas bir yapıya sahip olan otel işletmelerini, zaman zaman kriz tehlikesiyle karşı karşıya getirmektedir. Son yıllarda meydana gelen krizlerin yol açtığı zararların yüksek olması, yöneticilerin hazırlıksız yakalandıkları krizleri, önceden tahmin edememelerinden ve gereken önlemleri alamamalarından kaynaklanmaktadır. Krizin oluşmasını bekleyip, sonra mücadeleyi düşünmek, olası krizler için hazırlık yapmamak kötü sonuçlara neden olacaktır. Yöneticiler, her türlü kriz ortamı ile karşılaşmaya hazır olmalı, gerektiği zaman yapılan hazırlıkları, hızlı bir şekilde devreye sokmalıdırlar. Doğal felaketler, politik ve ekonomik değişmeler gibi tamamiyle otelin müdahale alanının dışında gelişen olaylar hariç, krizlerin, başarısız bir yönetim sonucu ortaya çıktığı söylenebilir. Etkili bir yönetici, kriz sinyallerini önceden tahmin edebilmekte, doğabilecek zararları minimum seviyesine indirebilmektedir. İşletmelerin en önemli amaçlarından olan sürekliliğin ve karlılığın sağlanması için kriz yönetim tekniklerini uygulamak kaçınılmaz bir durumdur. Aksi taktirde işletmeleri iflasa kadar götürebilecek bir dizi olumsuzluklar beklemektedir. Buradan hareketle, çalışma kapsamında, kriz yönetiminde kullanılabilecek metod, strateji ve taktikler ortaya konmakta, anket metoduyla, yöneticilerin bu konudaki yaklaşımları tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hotels goes on their activities on a dynamic environment. In the case of unexpected conditions, hotels which are sensitive organizations face with crisis from time to time. During the last years, the high losts occured because of the inefficient management preparations. The management should be ready with their solutions for the crisis. Unsuccessful conditions during the crisis are the result of inefficient management except in the cases of natural disasters, political and economic uncertainity. Effective management can guess the coming crisis and minimize the losts. The major purpose of the organizations are to achieve their continiuty and to have profit. So the management should adapt the crisis techniques. Otherwise, the conditions can lead the organizations to bankrupty. Hence, in working concepts, methods, strategies and tactics that can be used in crisis management, are explained and managers thoughts are established by means of inquiry methods.