The role of government in supporting small projects for youths of Kurdistan region/Iraq
Hükümetin Irak Kürtistan bölgesindeki gençlerin yaptığı küçük projeleri desteklemedeki rolü
- Tez No: 448587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmeler, En ekonomik faaliyetlerden biridir Ekonomik büyümenin yanı sıra ülkenin ekonomik ve sosyal hedefini gerçekleştirmenin etkili bir yolu olarak gösteriyor. Bu çalışmada, Kürdistan bölgesindeki bir bütün olarak ve özellikle en büyük üç şehirde gençlerin desteklenmesi için hükümetin rolünü inceleyeceğim; Erbil, Suli ve Duhok. Hükümetin küçük ve orta ölçekli projeleri nasıl desteklediğini ve hükümetin Kürdistan bölgesindeki gençlere küçük projeleri desteklemedeki rolü üzerinde odaklaniyorum. Araştırma çalışmasının amaçlarını gerçekleştirmek için, tezim dört bölüme ayrılmıştır: Birinci bölümde, KOBİ'ler hakkında genel tanıtım ve ardından dünyadaki küçük projelerin geçmişi ele alınmaktadır. Ayrıca, KOBİ'lerle ilgili bazı tanımlamalar yaparak, küçük projeleri tanımlamanın birçok yolu var: Bir ülkeden diğerine farklılık. Tezimin çalışma alanını ve çalışma alanının belirtmesinin yenı sırasi. İkinci bölüm, literatür taramasında genel olarak Irak'taki KOBİ'lerin ve özellikle Kürdistan bölgesindeki küçük projelerin KR benim çalışma alanım olduğundan, KOBİ'ler 2003 savaşından sonra Irak'ta gelişip ve destek vererek, Işsizler ve işsiz insanlar için KOBİ'lerin iş yaratımındaki rolünü gösteriyor. Üçüncü bölüm, türkiye ve Irak Kürdistan bölgesini iki ayrı ekonomi olarak ele alıyor ve Kürdistan ekonomisi ve türkiye'yi de gösteriyor, Daha sonra hem Türkiye hem de Kürdistan bölgesinin özellikle KOBİ'lerdeki imalat işletmeleriyle ilgili bazı bilgiler vermektedir. Son bölüm, araştırma metodolojisi gibi bazı bölümlere ayrılmıştır: data toplama ve data analizi. Arazi çalışması süresince, küçük projelerin 150 sahibinden birincil datalar toplandı. Fakat ikinci data MOLSA / gençler için küçük projeyi destekleme müdürlüğünden toplandı. Data toplamak için, yüz yüze görüşme ve Anket kullandım. Daha sonra data analizi için frekans, regresyon, Anova ve korelasyon bulmak için SPSS programı gibi istatistiksel araçlar, sonunda tez projemin sonuç ve önerileri kullandım.
Özet (Çeviri)
The small and medium enterprises sector is one of the most economic activity, as well as economic growth as an effective way to achieve the goal of economic and social of the country. In this study, I am going to examine the role of government in supporting small projects for youths in Kurdistan region as a whole and especially in the largest three cities; Erbil, Suli & Duhok., I focus on how government supports small and medium projects and what is the role of government in supporting small projects for youths in Kurdistan region . In order to achieve the aims of the research study my thesis divided into four chapters, the first chapter deals with the general introduction about SMEs then background of small projects around the world. Also, giving some definitions about SMEs because there are many ways to definition small projects its difference from one country to another country. As well as determine the purpose of study and study area of my thesis. The second chapter is literature review includes the information SMEs in Iraq generally and small projects in Kurdistan region particularly because KR is my study area also SMEs have developed and supported after the war of 2003 in Iraq, then showing the role of SMEs in job creation for unemployed and jobless people. Chapter three deals with the turkey and Iraqi Kurdistan region as two split economies, showing the economy of Kurdistan and turkey as well , then gives some information about manufacturing enterprises of both turkey and Kurdistan region especially in SMEs. The last chapter is research methodology broken into some parts such as: data collection as well as data analysis. During my field work primary data were collected from 150 owners of small projects. But the secondary data were collected from MOLSA / directorate of supporting small project for youths. For data collection I have used face to face interview and Questionnaire. Then For data analysis I used statistical tools such as SPSS program to finding frequency, regression, Anova and correlation as well, finally the conclusion and recommendation of my thesis project.