Toraks bilgisayarlı tomografi çekilen bayan hastalarda meme dozlarının TlD ile ölçülmesi ve bu ölçümlerin bilgisayardan elde edilen verilerle karşılaştırılması
Breast dose measurement BY TLD technique in patients with thorax CT acquisition history and comparison of these dose measurement with computer based analyses
  1. Tez No: 448716
  2. Yazar: ESRA DEMİRCİ ELMALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında; Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı' nda iki tüplü Siemens Somatom Definition Flash model BT cihazı kullanılarak toraks BT çekilen toplam altmış adet bayan hasta üzerinden termolüminesans dozimetre (TLD) kullanılarak meme cilt giriş dozları ölçülmüştür. Bu ölçüm sonuçları, BT sistemi tarafından verilen parametreler kullanılarak, Monte Carlo simülasyon tekniğini kullanan yazılım yoluyla ICRP 103'e göre hesaplanan hastanın aldığı meme cilt giriş dozları ile karşılaştırılmıştır. Bilgisayarlı tomografi cihazında toraks çekimlerinde ölçülen meme cilt dozları ile MC simülasyon yönteminden elde edilen değerleri karşılaştırarak doz raporlamalarında yazılımın kullanılabilirliğinin araştırıldığı bu çalışmada memenin maruz kaldığı dozun kilo ve yaşa göre değişiminin araştırılması da amaçlanmıştır. Belirlenen çekim protokollerinde PMMA malzemesinden yapılmış CTDI fantom üzerinden iyon odası ile ölçüm alınmış ve bu ölçüm sonuçları sistemin verdiği ölçüm değerleri ile karşılaştırılmıştır. Aynı parametrelerde MC tekniğini kullanan ImPACT yazılım yoluyla da hesaplama yapılmıştır. TLD ve ImPACT yazılım sonuçlarına göre; toraks BT çekilen bayanlarda ortalama meme cilt giriş dozu değerleri sırasıyla 8.53 mGy ve 6.32 mGy olarak hesaplanmıştır. TLD ile ölçülen meme cilt dozu ile ImPACT yazılımın hesapladığı meme cilt dozu değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Buna göre TLD ile ölçülen meme cilt giriş dozu değerlerinin ImPACT ile elde edilen değerlerden anlamlı düzeyde (%25) yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, breast doses have been measured using the TLD Technique in totally sixty women patient who Thorax CT Acquisition using Siemens Somatom Definition Flash model with two tubes in Ankara Ataturk Training and Research Hospital, Department of Radiology.This measurment results have been compared to breast doses which calculated according to ICRP 103 software that uses Monte Carlo simulation technique, using the parameters that delivered by CT systems.Breast doses that measured in Thorax CT Acquisition and values that obtained using Monte Carlo simulation have been compared. The purposes of this study are researching ability of using software in reports of dose and researching the change dose that patient expose with weight or age. In given protocols,measure has been via CTDI is made of PMMA material with ion chamber and this results of the measurement have been compared to measurment values that given by system.Also in the same parameters calculation has been made via ImPACT software that uses Monte Carlo simulation. According to results of TLD and ImPACT software, average values of breast dose respectively are 8.53 mGy ve 6.32 mGy in women who Thorax CT acquisition. The significant difference is identified statistically between breast dose that measured via TLD and the values of breast dose that calculated via ImPACT software. According to this,it was observed the values of breat dose that measured via TLD are significant higher level (25%) than the values that obtains via ImPACT.