Psikiyatri kliniğinde yatan hastaların intihar olasılığı ve yaşamı sürdürme nedenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of relations between suicide probability and reasons for living in psychiatric inpatient
  1. Tez No: 448722
  2. Yazar: REYHAN ESKİYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırma Ankara ilinde bulunan ve yataklı kliniği olan Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri ve Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Şubat-Mayıs 2016 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden 192 hasta birey oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ), Yaşamı Sürdürme Nedenleri Envanteri (YSNE), Beck Depresyon Envanteri (BDÖ) ve Gönüllü Olur Formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was descriptive research that was conducted to examine about relations between suicide probability and reasons for living in psychiatric inpatient. This research's process was February- May 2016 and it was carried out in Atatürk training and research hospital, Hacettepe University Hospitals and Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital. The study's sample consisted of 192 psychiatric inpatient who approved to participate in the study. Data were obtained from Personal Knowledge Form, Suicide Probability Scale (SPS), The Reasons for Living Inventory (RLF), Beck Depression Inventory (BDI) and Informed Consent Form. IBM SPSS 21.0 package was used when it's analyzing to data's point, percentage, frequency, median, mean, standard deviation, Kruskal Wallis H and Mann Whitney U Test, correlation ans stepwise regression.