Doğumun aktif fazında uygulanan hidroterapinin, doğum süreci, anne memnuniyeti ve doğum sonrası ebeveynlik davranışı üzerine etkisi
The effects of hydrotherapy during active phase of birth on gestation, maternal satisfaction and postnatal parenthood attitudes
- Tez No: 448723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENA KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma, doğumun aktif fazında uygulanan hidroterapinin, doğum süreci, anne memnuniyeti ve doğum sonrası ebeveynlik davranışı üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla deneysel bir çalışma olarak, Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 07 Kasım 2015- 30 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini toplam 80 gebe oluşturmuştur (ndeney=40, nkontrol=40). Veri toplama aracı olarak, anneye ait bazı sosyo-demografik özellikleri sorgulayan“Gebe Tanılama Formu”, gebenin doğum sürecinde izlemlerinin yer aldığı“Gebe İzlem Formu ”, gebenin doğum sonu dönmedeki izlemlerinin yer aldığı“Postnatal Gebe İzlem Formu”,“Doğum Sonrası Ebeveynlik Davranış Ölçeği”,“Doğum Duygulanım Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Ki-kare testi, Fisher'in tam olasılık testi, Yatest Ki-kare testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi, Tek Yönlü Varyans analizi (ANOVA), Tukey LSD, ve Pearson Korelasyon testi, Spearman Korelasyon Testi, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum değerler, sayı ve yüzdelikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The experiement study aims to investigate the effects of hydrotherapy during active phase of birth on gestation, maternal satisfaction and postnatal parenthood attitudes. It was performed in Ankara Zekai Tahir Burak Women Health Training and Research Hospital on 07 November 2015- 30 June 2016. The sample included total of 80 pregnant women (nexperiment=40, ncontrol=40). As a data collection tool, maternal several sociodemographic features form“Pregnant Diagnostic Form”, gestational follow-up form“Pregnant Follow-up Form”, postnatal follow-up form“Postnatal Follow-up Form- ”,“Postpartum Parenting Behaviour Scale”,“Labor Agentry Scale”were used. Ki-kare test, Fisher's precise possibility test, Yatest Ki-kare test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis test, one way Variance analyze (ANOVA), Tukey LSD, and Pearson Korelasyon test, Spearman Correlation Test, median, standard deviation, minimum, maximum values, numbers and percentiles were used to evaluate data.