SF-36 yaşam kalitesi ölçeğinin tobit regresyon modeli kullanılarak yarar ile eşleştirilmesi
Mapping the SF-36 quality of life scale onto utility by tobit regression model
- Tez No: 448724
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM YAVUZ SANİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoistatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Klinik çalışmalarda sıklıkla kullanılan ve yarar algoritması olmayan ölçekler ile yarar arasında eşleştirme yapmak, sadece bu tarz ölçeklerin kullanıldığı çalışmalarda yarar değerlerinin elde edilmesini sağlar. Bu çalışmada amaç, literatürde bulunan çalışmalardan farklı olarak, SF-36'nın yanında B ölçeği, MNDI ve NPDI göstergeleri ile eşleşen yarar değerlerini gerçek veri setinde elde etmektir. EKK ve Tobit yöntemi ile yukarıda bahsi geçen ölçek puanlarının kombinasyonları için yarar değeri kestirilmiştir. Elde edilen modeller açıklanan varyans oranı gibi standart yöntemlerle incelenmiştir. EKK ve Tobit yöntemleri ile kurulan modellerin varyans açıklama oranları sırasıyla % 35.4 ve % 41.9 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mapping the scales which are frequently used in clinics and don't have a utility algorithm, onto utility enables to calculate utility values in the studies only such scales are used. The aim of this study is mapping SF-36, B scale, MNDI and NPDI onto utility. The utility values are estimated for each combination of aforementioned scales' scores by using OLS and Tobit methods. The models are evaluated for goodness of fit by using standard techniques such as variance explained. Th ratio of variance explained is % 35.4 and % 41.9 for OLS and Tobit regression models, respectively.