Alt üriner sistem depolama semptomları ile başvuran kadın hastalarda alt üriner sistem boşaltım fonksiyonlarının değerlendirilmesi
The evaluation of lower urinary tract voiding functions of female patients who consult with lower urinary tract storage symptoms
  1. Tez No: 448730
  2. Yazar: SERHAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada sadece AÜSDS ile başvuran kadın hastalarda AÜS boşaltım fonksiyonlarının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Kadın Ürolojisi ve Nöroüroloji Birimi'ne ait 2003-2016 tarihleri arasında dosya kayıtları bulunan, sadece AÜSDS ile başvuran 793 kadın hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar kuru tip AAM, izole noktüri, izole pollaküri, stres tip İK, sıkışma tipi İK ve karışık tip İK olarak alt gruplara ayrılmıştır. Bu hastalar AÜSBS varlığı olan ve olmayan şeklinde gruplara ayrılmış ve tüm alt gruplar, AÜSBS olup olmamasına göre de demografik ve ürodinamik incelemeler açısından karşılaştırılmıştır.Hastaların genel yaş ortalaması 49,68±11,3 iken AÜSBS olan hastaların yaş ortalaması 48,5±11,3, AÜSBS olmayan hastaların yaş ortalaması 50,1±11,3 olarak hesaplanmıştır. 793 AÜSDS olan hastaların %31.5'inde (250 hasta) AÜSBS saptanmıştır.AÜSDS olan tüm hastalarda Qmaks
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the lower urinary tract voiding functions of female patients who have lower urinary tract storage symptoms(LUTSS).File registrations between years 2003-2016 of 793 female patients who have only LUTSS were retrospectively reviewed. Patients were grouped according to their symptoms such as dry type over active bladder(OAB), isolated nocturia, isolated pollakiuria, stress incontinence, urge incontinence and mixed incontinence. These patients were also grouped according to presence of lower urinary tract voiding symptoms(LUTVS) and the groups were compared with each other in terms of urodynamic studies and demographical datas. While the mean age of patients was 49,68±11,3, the mean ages of patients with LUTVS and without LUTVS were 48,5±11,3 and 50,1±11,3 respectively.The percentage of patients whose Qmax are lower than 15ml/sc in total amount of patients with LUTSS was determined as 16,6%.By the comparison of patients with stress incontinence and urge incontinence according to presence of LUTVS, mean value of Qmax was established in normal ranges, but also significantly lower in the group of patients with LUTVS(p=0,003, P=0,011).Pressure-flow studies of 377 patients were evaluated. As the mean value of bladder outlet obstruction index(BOOI) of 137 patients(36%) with LUTVS was determined as 5,7, the same value of 240 patients(64%) with no LUTVS was -9,0. The mean values of bladder contractility index(BCI) of 137 patients(36%) with LUTVS and 240 patients(64%) with no LUTVS were 139,9 and 161,1 respectively. There were significantly differences between two groups in terms of BOOI and BCI(p=0,001, p=0,01 respectively).We compaired two groups of patients with or without LUTVS and appointed that the mean BOOI value of patients with LUTVS was sinificantly higher only in the group of mixed incontinence(p=0,02). And also as we evaluated the BCI values of dry type OAB and stress incontinence groups, the BCI value of the group with LUTVS was detected significantly lower(p=0,025, p=0,045 respectively).Mean postvoiding residue volumes of 148 patients with LUTVS and 250 patients without LUTVS were measured as 103,9 ml and 65 ml respectively in pressure flow studies. There was significantly difference between two groups(p=0,025). But there was no significantly difference between two groups by the measurement of PVR with ultrasonography after uroflowmetry. The cut off PVR value was estimated 76ml by ROC analysis(p=0,034