Bir üniversite hastanesi psikiyatri kliniğinde yatan hastaların tedavi maliyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of treatment costs for patients hospitalization in an university hospital psychiatric ward
- Tez No: 448736
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Public Health, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Psikiyatrik hastalıklar sık görülmeleri, tekrarlamaları ve kronikleşebilmeleri nedeniyle yeti yitimine yol açabilirler. Bu yüzden maliyetleri yüksektir. Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Servisi'ne 2015 yılında yatırılan hastaların yatış maliyetlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 21.0 kullanılmış, tanımlayıcı veriler sıklık, yüzde, ortalama±standart sapma olarak sunulmuş, kategorik değişkenlerin değerlendirmesinde Pearson kikare, normal dağılıma uymayan bağımsız gruplarda Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis Testleri kullanılmıştır. Farklı özelliklerin hastane yatış süresi ve maliyetleri öngörüleri lojistik regresyonla, değişkenler arasındaki ilişki Spearman Korelasyon Testiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Psychiatric illnesses could cause disability due to their commonly occuring, tendency to recur and chronic character. Thence, psychiatric patients' treatment costs are high. In this study we aimed to evaluate treatment costs for patients who were hospitalized into Gazi University Hospital Psychiatric Ward in year 2015. Quantitative data analysis was executed using software program SPSS 21.0, descriptive values were given such as frequency, percent, mean±standard deviation. A Pearson Chi-square Test was used for cathegorical variables, a Mann-Whitney U Test and a Kruskal Wallis Test was used in independent groups lacking normal distribution. Hospital stay time and treatment costs predictions of different features were assessed with logistic regression. The relationship between variables was measured using Spearmen Correlation Test.