Koroner arter bypass cerrahisi geçiren hastalarda bisiklet ve kol ergometresi egzersizlerinin fiziksel ve psikososyal fonksiyonlara etkisi açısından karşılaştırılması
Comparision of the leg and ARM CYCLE ergometer exercises in terms of the effects on physical and psychological functions in patients with undergoing coronary arter bypass surgery
  1. Tez No: 448738
  2. Yazar: ELİF DİLARA DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Koroner Arter Bypass Cerrahisi geçiren hastalarda bisiklet ve kol ergometresi egzersizlerini fiziksel ve psikososyal fonksiyonlara etkisi açısından karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 52-65 yaş aralığında bisiklet ergometresi (n=23) ve kol ergometresi grubu (n=16) olmak üzere iki gruptan oluşan, toplam 39 olgu ( 35 erkek, 4 kadın) dahil edilmiştir. Demografik veriler kaydedildik-ten sonra çalışmaya katılan tüm bireylere eğitim öncesinde ve sonrasında fiziksel fonksiyonları 6 dakika yürüme testi, bioempedans analizi ve HDL, LDL, Trgliserid ve Total kolesterol değerleri ile psikososyal fonksiyonları ise beck depresyon ölçeği, modifiye borg skalası ve SF-36 anketleri ile değerlendirilmiştir. Tüm katılımcılara 6 hafta, haftada 5 seans olmak üzere toplam 30 seans boyunca bisiklet veya kol ergometre egzersizleri yaptırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to comparision of the leg and arm cycle ergometer exerci-ses in terms of the effects on physical and psychological functions in patients with undergoing coronary arter bypass surgery. This study 39 subjects (35 men, 4 women) which consisted of participants aged between 52-65 divided as leg (n = 23) and arm (n = 16) cycle ergometer group. After saving demographic data of all participants physical and psychological functions were evaluated before and after training while 6 minutes walking test, bioempedance analyse and blood tests for HDL, LDL, triglycerides and total cholesterol were perfomed to all participa-tions for phycial functios. pyschosocial functions were evaluated by beck de-pression inventery, Borg fatigue scale and Short Form-36. Leg or arm cycle ergometer exercises were performed to all participations during 6 weeks as 5 times a week and totally 30 session. When results compared the bicycle ergometer group showed grea-ter improvements in walking distance than the arm ergometer group.