Türk spor teşkilatında çalışan spor yöneticilerinin eğitimi üzerine bir araştırma
A research on education of sports managers working officially Turkish sport administration
- Tez No: 44908
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AZMİ YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
64 ÖZET Bu araştırmanın amacı; Türk Spor Teşkilatında resmi olarak çalışan spor yöneticilerinin eğitim durumlarını incelemek ve atamalara etki eden faktörleri tespit etmektir. Araştırmanın evreni Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez teşkilatından 24 üst düzey yöneticisi, 77 il müdürü ve 217 ilçe müdürü olmak üzere 318 yöneticidir. Bu araştırmaya Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü dahil Türkiye'nin değişik İl ve İlçelerinden toplam 77 yönetici gönüllü olarak katılmıştır. Yöneticilere 22 sorudan oluşan bir anket uygulanmış ve çıkan veriler yüzdelik'li oranlarla değerlendirilmiştir. Araştırmanın genel bilgiler kısmında yönetim, yönetici, yönetici eğitimi, eğitim, Spor Yönetimi ve Yöneticisi konularında bilgi verilerek Türkiye'de ve Almanya'da Spor Yöneticisinin eğitimi ele alınmıştır. Uygulanan anketin değerlendirilmesi sonucunda araştırmaya kanlan spor yöneticilerinin %55'inin ön lisans mezunu olduğu görülmekle beraber bu programlar içerisinde sınıf öğretmenliği bölümünün en büyük oranı (%25) oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Hizmet içi eğitimin gerekli olduğunu yöneticilerin %61'nin kabul ettiği, fakat süre ve program açısından %64'ünün yetersiz bulduğu tespit edilmiştir. Yöneticilerin yönetim görevlerine atanmaları ve bir üst göreve yükselmelerinde siyasal ve ideolojik tercihlerin etkili olduğu saptanmıştır. Spor yöneticiliği kadrolarına yapılan atamaların %43'ünü Türk Spor Teşkilatı bünyesinden gelenler oluştururken, geriye kalan %57'sinin Milli Eğitim teşkilat bünyesinden geldiği tespit edilmiştir. Konunun önemi gözönünde bulundurulduğunda, bu alanda geniş kapsamlı çalışmaların yapılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
65 ? SUMMARY The purpose of this resarch is to determine the education level of the sports managers working offically in Turkish Sports Administration and to find out the factors which offect their appointments to their post. The universe of the research is consisted of 318 managers. 217 of them are the managers of the towns, 77 of them are the managers of the city and 24 of them are the members of the Headquarters of the Youth and Sports Administration 77 managers took part voluntarily to this research including the managers of the wouth and sport centers. A questionaire were used to the managers that had 22 questions in it and the results were evaluated in terms of percentage The intoduction part of the research includes a general knowledge about Management, Manager, Education, Education of managers, Sports management and managers. Also a comparison has been done between the systems in Türkiye and Germany about the education of sports managers. After evaluation it has been observed that %55 of the managers had pre-licenced level. The othersi %25, were trained as primary school teachers %61 of them also accepted that in-service training is necessary for them, Howeer %64 of them claimed that the curriculum and duration is not enough for in-service training. It has been also observed that political and ideological prefers had a great effects for their appointment to their posts. %43 of the members of the Turkish Sports Administration have been appointed to the post whucos the rest %57 has come from the National Education Ministry In regard of the importance of the results, a need of a deep research should be done.