Lojistik bir merkez olarak gemlik
Urban systems and transportation assesment
- Tez No: 449227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİME HÜLYA BERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Küresel ekonomik büyüklük açısından üst sıralarda yer alma çabası içindeki Türkiye' nin üretim, depolama, taşımacılık faaliyetlerinde rekabet gücünü arttırmak için lojistik potansiyellerini geliştirmesi gerekmektedir. Bu çaba içerisinde 1960 yılı sanayileşme döneminin öncü şehirlerinden olan Bursa' da ulaşım, depolama, gümrük hizmetlerine yönelik faaliyetler büyümektedir. Bu çalışmada üretim, depolama, ulaşım, gümrükleme, tüketim gibi temel faaliyetleri içine alan lojistik sektörü açısından, Türkiye' nin lojistik merkezlerinden biri olma yönünden Bursa İli, Gemlik İlçesinin yeri ve uygunluğu değerlendirilmektedir. Değerlendirmelerin yapılmasında literatürde yer alan lojistik, lojistik merkez tanımları yapılarak yer seçim kriterleri üzerinde durulmaktadır. Dünyada lojistik merkezlerin gelişimi ve dünya örnekleri anlatılmakta, Türkiye' de lojistik merkez çalışmaları ele alınmaktadır. Mevcut durum ve alanın lojistik merkezi olarak ön plana çıkmasına neden olan dinamikler ve güncel gelişmeler aktarılmaktadır. Bursa İli bütününde, lojistik stratejiler ve projeler üzerinde durulmakta, SWOT ve saha tespitleri çalışmaları yapılarak, inceleme alanı için lojistik kriterler üzerinden Gemlik İlçesinin lojistik bir merkez olarak ön plana çıkmasının nedenleri ortaya konulmaktadır. Alanın belirlenmesinde bölgenin kayıpları ve kazançları, çevresine etkileri üzerine durulmaktadır. Mekana yönelik analizler, ulusal ve uluslararası uygulamalar ve yürürlükteki mevzuat ışığında lojistik faaliyetlerin ihtiyaç duyduğu fonksiyonlar dikkate alınarak, alana yönelik lojistik merkez planlamasına katkı sağlayacak öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey, where is on the efforts of taking part in the upper levels terms of global economic size, needs to develop logistic patential to increase competition power on production, storage and transportation. With this efforts in Bursa, where is the one of pioneer city during the 1960' s industrialization term, services of transportaion, storage and customs have been growing. In this study; logistic sector, which includes the activities in the area of production, storage, customs, where is taken into considiration to become Turkey' s logistic center, in one of the Bursa city, Gemlik' s place and appropriatenes have been evaluated. During the evaluation, while making the definations of logistic and logistic center in literature, the criterions of choosing place are also emphasized. World's logistic center' s developments and world examples are told, logistic center studies in Turkey are discussed. The reasons and dynamics of why the current state and place is taken into considiration as a logistic center is also transferred. All over Bursa, it is focussed on logistic strategies and projects. Via the studies like SWOT and identification of area and with taking into consideration of logistic criterias for the examination of the erea, the reasons of why Gemlik District is prominenced as logistic center are put forward. For determination of area the district' s loosings and gainings and the effects on the environment are emphasized. With taking into account followings; the analysis about the area, national and internation applications, functionts which are needed by the logistic activities in the light of the legislation the proposals, that provide benefit about the planing of logistic center, are brought for the area.