Gobdin ve bifidobacterium bifidum ilavesiyle üretilen dondurmaların probiyotik raf ömrü ve kalite özelliklerinin tespiti
The determination of shelf life and quality properties of ice creams produced with the addition of gobdin and bifidobacterium bifidum
  1. Tez No: 449338
  2. Yazar: EREN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Probiyotik dondurma üretiminde, ceviz ve kuru dut ezmesi (Gobdin) kullanılarak, başta çocuklar olmak üzere, her tüketicinin beğenebileceği, Gobdinin tatlılığından dolayı daha az şeker ilaveli, besin değeri yüksek, fonksiyonel dondurma üretmek amaçlanmıştır. Bunun için, sade kontrol (K) (Gobdin ve probiyotik bakteri ilavesiz), Bifidobacterium bifidum ile birlikte %0 Gobdin (PK), %5 Gobdin (PG5) ve %10 Gobdin (PG10) ilaveli toplam 4 çeşit dondurma üretilmiştir. -18°C'de muhafaza edilen dondurmaların fiziksel, kimyasal, duyusal özellikleri, bazı mikroorganizma sayıları 1. günde; probiyotik bakteri sayıları ise 1, 15, 30, 45, 60, 75, 90. ve 105. günlerde belirlenmiştir. Gobdin oranına bağlı olarak dondurma örneklerinin kül, yağ ve protein miktarları artmıştır. Gobdin oranı arttıkça overrun değerleri düşmüş, en yüksek değer PK kodlu örnekte bulunmuştur. İlk damlama ve tam erime süreleri ile L değerleri K > PK > PG5 > PG10 sırasını izlemiştir. En yüksek B. bifidum sayısı (7,50 log kob/ml) 1. günde PK ve PG5, en düşük sayı (6,45 log kob/ml) 90. günde PG10 kodlu örneklerde bulunmuştur. Gobdin, genel olarak viskoziteyi düşürmüş, en yüksek viskozite K örneğinde belirlenmiştir. Depolama süresince B. bifidum sayısında düşüş olmakla birlikte PK ve PG10 kodlu dondurmalarda 90 gün boyunca bulunan sayılar, probiyotik ürünlerde istenilen terapötik etkiyi sağlayacak >106 _
Özet (Çeviri)
In the production of probiotic ice cream, it is aimed to produce functional ice cream which is added less sugar due to sweetness of Gobdin, high nutritional value, which can be liked by every consumer, especially children, by using the dry mulberry and walnut paste (Gobdin, G). For this, a total of 4 types of ice cream with Control (C) (without G and no probiotic bacteria), Bifidobacterium bifidum with 0% G (PC), 5% G (PG5) and 10% G (PG10). The quality properties of the ice creams stored at -18 °C, on day 1; probiotic bacteria counts were determined at 1, 15, 30, 45, 60, 75, 90, and 105 days. The amount of ash, fat and protein increased due to the G ratio. As the G ratio increased, the overrun values decreased and the highest value was found in the PC sample. The first drop and full melting times followed by L values were C > PC > PG5 > PG10. The highest number of B. bifidum (7.50 log cfu/ml) PC and PG5 on day 1 and the lowest number (6.45 log cfu/ml) were found in PG10 coded samples on day 90. G generally reduced the viscosity and the highest viscosity was determined in the C sample. During the storage period, the numbers found in the PC and PG10 cryopreserved for 90 days, with a decrease in the number of B. bifidum, were found to be in the range of >106 _