Tabaka ofset baskı makinelerinde merdane aşınmalarının baskı kalitesine etkisi
The effect of roller wearings on print quality in sheet-fed offset printing
  1. Tez No: 449461
  2. Yazar: BAHAR ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KÖSE, PROF. DR. ULVİ ŞEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Baskı makinelerinde mürekkep ve nemlendirme merdanelerinin kalitesi ve kullanımı baskı kalitesi ile üretim performansını etkileyen önemli faktörlerdendir. Bu çalışmanın amacı ofset baskı merdanelerinin çalışma süresince yüzeyinde meydana gelen pürüzlülük, çap ve sertlik değişimlerini tespit etmek ve merdane aşınmalarının baskı kalitesine etkisini belirlemektir. Bu kapsamda, 750 000 adet baskıya kadar her yüz binde bir; 750 000 baskıdan sonra beş milyon baskıya kadar, her bir milyonda bir merdane yüzeyinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Ayrıca merdane yüzeyindeki değişimin baskı kalitesine ve renk evrenine etkisini belirlemek amacıyla basılı örneklerin densite değerleri ve L*a*b* renk ölçümleri yapılmıştır. Merdane yüzeyinde meydana gelen bu değişimin renk kalitesini negatif yönde etkilemediği ortaya konulmuştur. Yeni merdane ile yapılan baskıların tram noktalarının daha düzenli olduğu buna karşın eski merdane ile elde edilen tram noktalarının ise bozulmuş yapı sergilediği tespit edilmiştir. Daha sonra merdane yüzeyinden ve test baskılardan elde edilen ölçümler istatiksel olarak analiz edilmiş ve baskı kalitesinin önemli parametreleri olan densite, L*, a*, b* ve ΔE için uygulanabilir bir matematiksel model geliştirilmiştir. Geliştirilen model sonuçları ile deney sonuçlarının çok yakın bir dağılım sergilediği ve pratik olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The quality and use of inking and dampening rollers on the printing press is one of the important factors that affect the printing quality and production performance. The aim of this study is to determine the roughness, diameter and hardness changes on the surface of offset printing rollers while operating time and indicate the effect of roller wearing on printing quality. Within this framework the changes, up to 750 000 unit printing samples one per hundred thousand, after 750 000 unit printing samples one per one million, occurred on roller surface were examined. Also density values and L*a*b* color measurement was done to determine the printing quality and color space which affected by change on the roller surface. It was suggest that the changes occurred on the roller surface have not affect the color quality in a negatively. It was indicated that the printing dots which are done with the new roller were more uniform although screen dots obtained by using old roller showed a distorted structure. Then the measurements obtained from roller surface and printing samples were analysed statistically and a feasible mathematical model was developed for density, L*, a*, b* and ΔE which are important parameters of printing quality. It was seen that the results of the developed model and tests showed a good agreement and they are practically workable.