Gebelik stresinin bebek doğum tartısı,maternal kilo alımı ve doğum şekliyle ilişkisi
Association of pregnancy stress with infant birth weight, maternal weight gain and mode of delivery
  1. Tez No: 849389
  2. Yazar: NURAL KOCA KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA, DR. NİLAY ÇOM AYBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
AMAÇ: Gebelik döneminde yaşanan fizyolojik ve psikolojik değişimlere annenin yeterli uyum sağlayamaması anneyi kaygı ve stres oluşumu yönünden savunmasız bırakmaktadır. Literatürde prenatal dönemde yaşanan stresin maternal, fetal ve çocuk sağlığı üzerine birçok olumsuz etkisinin olduğu kanıtlanmıştır. Çalışmamızda gebelik stresinin bebek doğum tartısına, maternal kilo alımına ve doğum şekline etkisini incelemeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırmamız kesitsel anket çalışması olarak tasarlandı. Çalışmamız; 15.08.2023-01.11.2023 tarihleri arasında Profesör Doktor Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesine bağlı Eğitim Asm'ye kayıtlı 17 hafta ve üzeri gebelerden çalışmaya katılmayı kabul eden 102 gebe katılımcı ile yapıldı. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerini, obstetrik öykülerini ve boy kilo ölçümlerini içeren araştırmacı tarafından oluşturulan anket ve gebelik stresini değerlendirmek amacıyla Pregnancy Stress Rating Scale- PSRS (Gebelik Stresi Değerlendirme Ölçeği) uygulandı. Gebelikte stres düzeyini belirlemek amacıyla Gebelik Stresi Değerlendirme Ölçeği'nin, 36 maddelik son hali kullanıldı. Yaklaşık 8- 10 dk süren ankette gebelere toplam 50 soru yöneltildi. Doğum sonrası katılımcıya tekrar ulaşılarak bebek doğum tartısı maternal kilo alımı ve doğum şekli öğrenilerek kaydedildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The inability of the mother to adapt adequately to the physiological and psychological changes experienced during pregnancy leaves the mother vulnerable to anxiety and stress. It has been proven in the literature that stress experienced in the prenatal period has many negative effects on maternal, fetal and child health. In our study, we aimed to examine the effect of pregnancy stress on infant birth weight, maternal weight gain and mode of delivery. MATERİAL and METHODS: Our study was designed as a cross-sectional survey study. Our study was conducted between 15.08.2023-01.11.2023 with 102 pregnant participants who accepted to participate in the study among pregnant women aged 17 weeks and over who were registered in the Education Asm affiliated to Professor Doctor Cemil Taşçıoğlu City Hospital. A questionnaire created by the researcher including sociodemographic characteristics, obstetric history and height and weight measurements and Pregnancy Stress Rating Scale (PSRS) were applied to the participants to evaluate pregnancy stress. The final version of the Pregnancy Stress Rating Scale with 36 items was used to determine the level of stress in pregnancy. A total of 50 questions were asked to the pregnant women in the questionnaire which lasted approximately 8-10 minutes. After delivery, the participant was contacted again and the baby's birth weight, maternal weight gain and mode of delivery were learned and recorded.