Türk vergi ceza hukuku ilkeleri ışığında Türkiye de sahte fatura
False invoice in Turkey in the light of the principles of Turkish tax criminal law
  1. Tez No: 449696
  2. Yazar: ELİF EKİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Her devlet, kendi yurttaşlarının sosyal ve refah düzeyini olabildiğinceyükseltmek ve bu amaca hizmet edecek seviyede sürekli bir ekonomik büyümeyisağlamak istemektedir. Bireylerin sosyal ve refah düzeyinin yükseltilmesi amacıyla,vergilemenin önemi kaçınılmazdır. Çünkü bir ülkenin asli ve sağlıklı gelir kaynağınıvergiler meydana getirmektedir.Sahte fatura, fiili olarak tacir tarafından düzenlenmemiş, herhangi bir emtiasatışı ve hizmeti ile ilgili olmayan faturalardır. Sahte fatura düzenlemenin amacı,faturasız alınıp satılan ticari mal ve hizmetlerin gerçek şekliyle değil de amaçlanandoğrultuda defter ve belgelere intikaline olanak sağlamak suretiyle dönem kârınıngizlenmesine yardımcı olmak ve düzenleyenlere menfaat sağlamaktır.Bu çalışmada Sahte fatura ve Türk Vergi Ceza Hukuku kapsamında sahtefaturayla ilgili düzenlemeler, sahte fatura kullanılmasının nedenleri ve sonuçlarıüzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
l governments wish to raise the social and welfare level as much as possibleand to provide a continuous economic growth at a level to serve for this purpose. Forthe purpose of enhancement of social and welfare level of the individuals, theimportance of the taxation is unavoidable because the primary and healthy sources ofrevenue of a country are comprised of the taxes.The false invoices are the invoices which are not issued actually by a trader andnot related to any commodity sales and services. The purpose of issuing false invoices isto help hide the period income and to provide benefit for the issuers in order to allowthe goods and services traded without invoice to be entered into the books anddocuments in accordance with its purpose of issue but not as actually they are.In this study, the focus is on the regulations concerning the false invoices underFalse Invoice and Turkish tax criminal law, and the causes and effects of the use of falseinvoices.