Kaşkay şairi Mansur-Şah Muhammedi ve şiirleri
Kaşkay poet Mansur-Şah Muhammedî and his potery
- Tez No: 466034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalıĢmamızda, ÇağdaĢ KaĢkay Türkleri Ģairlerinden olan Mansur-ġah Muhammedî‟nin Ģiirlerinin transkripsiyonu ve Ģiirlerdeki kelimelerin fonetik ve morfolojik incelemesi yapılmıĢtır. Ayrıca, çalıĢmamızın sonuna, incelemeye alınan 19 Ģiir, okuyucuya KaĢkay Ģiiri hakkında bilgi vermek için Fars imla ve alfabesiyle aynen verilmiĢtir. Tezimizde Türk Dünyası‟nda fazla tanınmayan, Mansur-ġah Muhammedî hakkında kısa bir bilgi verilmiĢ, KaĢkayların kökeni ve yaĢadıkları coğrafya üzerinde durulmuĢ, yaĢam tarzları ve geleneklerine değinilmiĢtir. ġairimizin Ģiirlerinden yola çıkılarak KaĢkay Türkçesi üzerine küçük bir seçme sözlük hazırlanmıĢtır. Bugüne kadar yapılan çalıĢmalar dikkate alınarak, KaĢkaylar hakkında kaynakça düzenlenmiĢtir. ANAHTAR KELĠMELER KaĢkay, Mansur-ġah Muhammedî, Ģiir, Dina, transkripsiyon, inceleme.
Özet (Çeviri)
In thıs study, the poems of Mansur Şah Muhammedî who is one of the contemparary Kashgai Turk poets are transcribed, and words in the poems are examined phonetically and morphologically. Furthermore, examined 19 poems take place at the and end of the study with original persion spelling and alphabet in order to inform readers about Kashgai poem. In this thesis, a short information about Mansur-Şah Muhammedî who is not known around Turkish World well is given, and roots of Kashgai and geography they live are discgursed and their lifestyles and traditions are mentioned. A small selected dictionary about Kashgai Turkish has been prepared based on poems by poet. The bibliography about The Kashgai arranged by taking into account the studies which prepared until today. KEY WORDS Kashgai, Mansur-Şah Muhammedî, poem, Dina, transcription, evamination.