Male sameness and female difference: A deconstructive analysis of Atıf Yılmaz's adı vasfiye/her name is Vasfiye (1985)
Erkek aynılığı ve kadın farklılığı: Atıf Yılmaz'ın adı Vasfiye'sinin (1985) yapıbozumcu bir analizi
  1. Tez No: 449835
  2. Yazar: TOLGA YALUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eleştiri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, Atıf Yılmaz'ın Adı Vasfiye filmindeki yapıbozumcu imkânlara odaklanıyor. Bunun için, yönetmenin kadını nasıl bir element olarak kullandığına bakan bu çalışma, filmin, Türkiye Sineması'nın farklı dönemlerini ve farklı kadın stereotiplerini nasıl altüst ettiğini, ancak aynı zamanda fallosantrik aygıtın dışına çıkamadığını açıklıyor. Jacques Derrida'nın différance ve merkez gibi mefhumları üzerinden giderek, kadın figürünün filmdeki azledilmişliğini (displacement) merceğe alan bu tez, Luce Irigaray ve Hélène Cixous eleştirisi üzerinden, yönetmenin ve filmin fallosantrik aygıtın içinde kaldığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the deconstructive possibilities of Atıf Yılmaz?s film Adı Vasfiye/Her Name is Vasfiye (1985) by means of the way how the director uses Vasfiye as a female element. This attitude in the film overturns different female stereotypes and periods of Turkish Cinema yet it simultaneously is trapped within phallocentric practice of image. This thesis occasionally employs Jacques Derrida?s notions of différance and center to illustrate the functions of Vasfiye as a female element of deconstruction in the film. It further demonstrates that displacement motive of female figure in the film runs the risk of remaining within the phallocentric gear. So this thesis shows that Adı Vasfiye is a film both overturning the Turkish film tradition, and maintaining phallocentric practice in Turkish Cinema.