The emergence of crossbreeds from gesture and sign
Jest ve işaretlerden melezlerin ortaya çıkışı
- Tez No: 449848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERDAĞ AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez son iki yılda ürettiğim resimler hakkında bir okuma önerisi sunmaktadır. Bu okuma Siber Çağ'da yüksek teknolojiyle birlikte yaşayan bireylerin olası değişimi ve durumu etrafında şekillenmektedir. Metnin ilk bölümünde, üretim sürecinde siber çağın bana ilham veren kavramları açıklanmaktadır. İkinci bölüm ise üretim sürecindeki gelişmeyi ve resimlerdeki unsurları açıklamak ve ortaya çıkan figürleri Melez olarak tanımlayarak, analiz etmek üzerine konumlandırılmıştır. Üçüncü bölüm'de bu tema ile ilgili benzer eğilimleri olan ve olası ayrı gerçekliklerin ilişkilerini ifade etmek için farklı yöntemleri kullanan sanatçıların çalışmaları incelenmiştir. Bu tez jest ve işaret'den oluşan ve Siber Çağ'da yaşayan kurgusal karakterlerin sembolik temsili olarak Melez kavramını irdeleyecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to suggest a reading of my paintings, which are produced in two years time period. This reading has been shaped considering the state and possible transformation of individuals cohabiting with the high-tech world in the cyber age. The first part of the study describes the ideas related to the today's high-tech world that inspired me throughout my art practice. The second part will be based on describing and analyzing the development process, the elements of my paintings, and emergence of figures in them as Crossbreeds. The third part will be based on analyzing the artworks of artists who have similar concerns and use different methods in order to express the possible relations of distinct realities. The paper will elaborate on the notion of Crossbreed, which is composed of sign and gesture, as a symbolic representation of fictional characters living in the cyber age.