The interrelationship between in-laws acceptance rejection, intimate partner acceptance rejection, marital conflict, and overall marital satisfaction evaluation
Kayınvalide/kayınpeder kabul-reddi, eş kabul-reddi, evlilik çatışması ve genel evlilik memnuniyeti değerlendirmesi aralarındaki ilişkiler
  1. Tez No: 449871
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı kayınvalide-kayınpeder kabul-ret algısı, eş kabul-ret algısı, evlilik çatışması ve genel evlilik memnuniyet değerlendirmesi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Buna ek olarak, kayınvalide-kayınpeder kabul-ret algısının eş kabul-ret algısı, evlilik çatışması ve genel evlilik memnuniyeti üzerindeki etkisine; eş kabul-ret algısının evlilik çatışması ve genel evlilik memnuniyeti üzerindeki etkisine, son olarak da, evlilik çatışmasının, genel evlilik memnuniyeti değerlendirmesi üzerindeki etkisine bakmaktır. Örneklem, çeşitli şehirlerden toplanan 136 evli çiftten oluşmaktadır. Çalışmanın verileri; Kayınvalide-Kayınpeder Kabul-Ret/Kontrol Ölçeği (KKKRK/Ö), Eş Kabul-Re Kontrol Ölçeği (EŞKRK/Ö), Evlilik Çatışma Ölçeği (EÇÖ), Genel Evlilik Memnuniyeti Değerlendirme sorusu (GEMD) ölçekleri ile toplanmıştır. Sonuçlar, kayınvalide-kayınpeder kabul-ret algısı, eş kabul-ret algısı, evlilik çatışması ve genel evlilik memnuniyeti arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, kadınların, kayınpeder kabul-ret algılarının, erkeklerin ise kayınvalide kabul-ret algılarının; eş kabul-ret algıları üzerinde, etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca, eşlerin eş kabul-ret algılarının evlilik çatışması algısı ve genel evlilik memnuniyeti üzerinde etkili olduğu, son olarak da evlilik çatışması algısının genel evlilik memnuniyeti üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between in-laws acceptance-rejection, intimate partner acceptance-rejection, marital conflict, and overall marital satisfaction evaluation of couples. Additionally, the effect of in-laws acceptance rejection perception on intimate partner acceptance-rejection, marital conflict, and overall marital satisfaction evaluation, the impact of intimate partner acceptance-rejection perception on marital conflict, and overall marital satisfaction evaluation, finally, the effect of marital conflict on overall marital satisfaction evaluation were examined. The sample consisted of 136 married couples from different cities. The data was collected by; In-laws Acceptance-Rejection Control Questionnaire (ILARQ/Control), Intimate Partner Acceptance-Rejection/Control Questionnaire (IPARQ/Control), Marital Conflict Scale (MCS), and Overall Marital Satisfaction Evaluation (OMSE) Sheet. A significant relationship between in-laws acceptance-rejection, intimate partner acceptance rejection, marital conflict, and overall marital satisfaction evaluation, was found. Furthermore, it was found that the father-in-laws acceptance-rejection perception by wives and the mother-in-law acceptance-rejection perception by husbands have an impact on their intimate partner acceptance-rejection perception. The intimate partner acceptance of both husbands and wives has impact on their marital conflict perceptions and marital satisfaction evaluation. Finally, the marital conflict perceptions of both parties have an effect on their marital satisfaction evaluation.