Çalışanlarda motivasyon ve örgütsel bağlılık
Employee motivation and organizational commitment
- Tez No: 449969
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışanlarını iyi motive eden ve onların iş ve işletme memnuniyetlerini sağlayabilen, güçlü örgüt kültürü oluşturmuş yönetimler, işletmelerini başarıya ulaştırmada önemli bir engeli aşmış durumdadırlar. Çalışan memnuniyetsizliği, bir işletmenin en önemli başarısızlık nedenidir. Günümüzde örgütlerin, rakiplerine karşı üstünlük sağlayabilmeleri için, öncelikle üretimin en önemli kaynağı olan emek faktörünü iyi yönetmesi gerekmektedir. Örgüt hedeflerinin gerçekleştirilmesinde üretime girdi olan emek faktörünün en verimli şekilde kullanılması için motivasyonunu olumlu yönde etkileyecek araçların belirlenip, bunların sağlanması gerekmektedir. Çalışma tarihçi metot ve kaynak taraması ile gerçekleştirilmiştir. Motivasyon; insanı çeşitli sebeplerle (ihtiyaç, istek, vb) belirli bir amaca ya da amaçlara yönelik çabasını arttıran ve dış faktörlerle etkilenebilir olmasına rağmen özü itibari ile içten gelen bir güdü olarak betimlenebilir. Çalışan motivasyonu ise; örgüt çalışanlarının, örgütün amaçları doğrultusunda güdülenip çaba göstermelerinin sağlanmasıdır. Hizmet sektörü içinde yer alan kurumlar, ulusal ekonomi için de önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle hizmet sektöründe hizmetin kalitesini büyük ölçüde insan belirlemektedir. Bu nedenle, hizmet sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar için çalışan motivasyonu ve örgütsel bağlılıklarının sağlanması her şeyden önce gelmelidir. Anahtar Kelimeler : Motivasyon, Örgütsel Bağlılık, Çalışan Motivasyonu
Özet (Çeviri)
Managements where could be able to motivate employees, to ensure management satisfaction and to establish strong organizational culture means to overcome important obstacles in terms of success of their managements. Dissatisfaction of employees is the most failure reason in organizations. Currently, organizations should manage labour factor as the most important source of production in order to ensure their superiority onto the contenders. In order to use labour factor as an input to the production process efficiently during realization of organization purposes, it is essential to determine positive tools and to ensure those. It is thought that organizational commitment is one of most important issues in employee motivation as well. Motivation can be described as an internal incentive increasing efforts of human being in order to achieve a specific aim or aims by various reasons (such as requirements, requests, etc) despite it can be affected by external factors. Employee motivation is to provide employee of the organization to be driven to aims of organization and make effort in this way. Organizations of service sector have an important place in the national economical position as well. Human being – so labour factor – determines mostly quality of service in service sector. That is why providing employee motivation and organizational commitment is the most important issue for organizations in the service sector. Key Words : Motivation, Organizational Commitment, Employee Motivation