Öğretmenlerin bilgi güvenliği farkındalığının incelenmesi
Examining the information security awareness of teachers
- Tez No: 450078
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin interneti güvenli kullanım durumlarını ve bilgi güvenliği farkındalık düzeylerini belirlemektir. Çalışma, Devlet Planlama Teşkilatının Türkiye'yi ayırdığı 12 bölgeden (NUT12) 6 farklı branşta 1355 öğretmenin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Bilgi Güvenliği Farkındalığı Anketi ”kullanılmıştır. Elde edilen veriler ışığında öğretmenlerin bilgi güvenliği farkındalık düzeylerinin“orta düzeyde”olduğu sonucuna varılmıştır. Bilgi güvenliği farkındalıklarının branşlara, alınan bilgi güvenliği eğitimine, öğrenim durumuna, yaşanılan bölgeye, internet kullanım süresine ve yaşa göre anlamlı farklılıklar gösterdiği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Bilgi güvenliği, Bilgi Güvenliği Farkındalığı, Farklı branşlardaki öğretmenler, Güvenli kullanım
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the security awareness of the teachers from different branches. The study was carried out in 12 regions (NUT12) of Turkey which were determined by the State Planning Organization. 1355 teachers from 6 different branches participated in this study. Descriptive analysis method was used to evaluate the data.“The Teachers' Information Security Awareness Survey”was developed and employed by the researcher as a data collection tool. The data analysis revealed that the information security awareness of the teachers was medium. A statistically significant difference was found between different branches of teachers. In addition, a statistically significant difference was found in terms of age, information security training accomplished, level of education, place of residence, and internet usage time. Key Words : Information Security, Information Security Awareness, Teachers ın Dıfferent Branches, Safely use