Biyoloji öğretmen adaylarının yazılı, görsel, işitsel medya kullanımının biyoçeşitlilik okuryazarlıklarına ve akademik başarılarına etkisi
The effect of usage written, visual and audio media upon biodiversity literacy and academic achievement of pre-service biology teachers
- Tez No: 450081
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmanın amacı, biyoçeşitlilik konusunda yazılı, görsel ve işitsel medya kullanımının biyoloji öğretmen adaylarının biyoçeşitlilik okuryazarlığı, akademik başarıları ve biyoçeşitlilik öğretiminde medya kullanılmasına yönelik görüşleri üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırma verilerinin toplanmasında nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem uygulanmıştır. Araştırmanın nicel kısmında, deneysel modellerden“tek grup öntest-sontest desen”, nitel kısmında açık uçlu anket soruları kullanılmıştır. Araştırma 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Gazi Üniversitesi, Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı 3. sınıfında okuyan 21 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmada veriler biyoçeşitlilik okuryazarlığı ölçeği, araştırmacı tarafından geliştirilen biyoçeşitlilik başarı testi ve açık uçlu anket soruları ile toplanmıştır. Araştırmada öntest olarak; biyoçeşitlilik başarı testi, biyoçeşitlilik okuryazarlığı ölçeği uygulanmıştır. Uygulamanın ardından öntestte uygulanan testler sontest olarak tekrar uygulanmış ve öğrencilerin görüşlerini almak için açık uçlu anket soruları uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 21 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, biyoloji öğretmen adaylarının biyoçeşitlilik başarı testinden aldıkları uygulama öncesi ve sonrası puanlarının arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Biyoloji öğretmen adaylarının biyoçeşitlilik okuryazarlığı ölçeğinden aldıkları uygulama öncesi ve sonrası puanların arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmada biyoçeşitlilik konusunda yazılı, görsel ve işitsel medya kullanılarak uygulanan öğretimden sonra biyoloji öğretmen adaylarından alınan öğretimde medya kullanılmasına yönelik görüşlerinin olumlu olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Biyoçeşitlilik, Biyoçeşitlilik okuryazarlığı, Medya kullanımı, Çevre eğitimi
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is research the effect of usage written, visual and audio media on biodiversity upon biodiversity literacy and academic achievement their opinions regarding the use of media in biodiversity teaching of pre-service biology teachers. Mixed method in which quantitative and qualitative data collecting methods are used together is applied on collecting data of research. On quantitative part of research, single group pro-test post-test puttern, on qualitative part open-ended survey questions are wed. Research was done with 21 3rd grade Gazi University, Faculty of Education, Department of Biology Education students in 2014-2015 academic year. In research, datas were collected with scale of biodiversity literacy , biodiversity success test and open-ended survey questions that were developed by researcher. In research, biodiversity success test, scale of biodiversity literacy were applied as a pre-test. After application, tests that werw applied in pre-test were applied again as a post-test and for the sake of having student's view, open-ended survey questions were applied. The data obtained from these tests were analyzed by the use of SPSS statistical software. At the end of the research, it was seen that there was a big differences between biology teacher candidates' marks that were taken before and after application. Big differences wasn't found between biology teacher candidate's mark that were taken before and after application from scale of biodiversity literacy. In research, after teaching about biodiversity subject that is wed with written, visual and audial media opinions from biology teacher candidates about media usage on teaching were determined as a positive. Key Words : Biodiversity, Biodiversity literacy, Usage of media, Environmental education