5 – 6 yaş çocukların bağlanma stillerinin akran ilişkilerine etkisi
5 - 6 years old children of attachment styles effect of peer relations
- Tez No: 450108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma Ankara Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki ilkokullara bağlı anasınıfına devam eden 5-6 yaş çocukların bağlanma stillerinin akran ilişkilerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma evrenini 2015-2016 eğitim öğretim yılında Ankara Yenimahalle ve Keçiören merkez ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki ilkokullara bağlı anasınıflarına devam eden 5-6 yaş çocuklar oluşturmuştur. Tabakalı örnekleme yöntemine göre 2015-2016 eğitim öğretim yılında Ankara Yenimahalle ve Keçiören merkez ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki ilkokullara bağlı anasınıfına devam eden 5-6 yaş çocuklarından 100 güvenli bağlanan, 100 güvensiz bağlanan toplam 200 çocuk araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada çocukların ve anne-babaların demografik özelliklerini belirleyebilmek amacıyla“Genel Bilgi Formu”, çocukların bağlanma stillerini belirleyebilmek amacıyla“Güvenli Yer Senaryoları Testi”ve çocukların akran ilişkilerini belirleyebilmek amacıyla“Ladd ve Profilet Çocuk Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Güvenli ve güvensiz bağlanan çocukların akran ilişkileri ve demografik özelliklerine göre akran ilişkileri incelenirken Mann Whitney U ve Kruskal Wallis-H Testi ile sınanmıştır. Gruplar arasında farklılık olup olmama durumu incelenirken Post-Hoc Çoklu Karşılaştırma Testi ile aralarında farklılık olan gruplar belirlenmiştir. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Bağlanma stillerinin akran ilişkilerine etkisi incelendiğinde; güvenli bağlanan çocukların sosyal davranışlarının güvensiz bağlanan çocuklara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Güvenli ve güvensiz bağlanan çocukların demografik özelliklerine göre akran ilişkileri incelendiğinde; akranlarına karşı yardımı amaçlayan sosyal davranış gösterme, akranlarına karşı asosyal davranış geliştirme, akranları tarafından dışlanma, akranlarına karşı kaygılı korkulu olma, aşırı hareketlilik ve akranlarına karşı saldırganlık puanları bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüştür. Güvenli bağlanan çocuklarda çocuğun yaşı, cinsiyeti, baba öğrenim durumu ve okulöncesi kuruma devam etme süresine göre akran ilişkilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüştür. Güvenli bağlanan çocuklarda anne yaşı, anne öğrenim durumu, baba yaşı, çocuk sayısına göre akran ilişkilerine etkisi incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Güvensiz bağlanan çocuklarda ise çocuğun yaşı, cinsiyeti, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu ve okulöncesi kuruma devam etme süresine göre akran ilişkilerine etkisi incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüştür. Güvensiz bağlanan çocuklarda anne yaşı, baba yaşı ve çocuk sayılarının akran ilişkilerine etkisinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Anahtar Kelimeler : Okul öncesi dönem, bağlanma stilleri, akran ilişkileri
Özet (Çeviri)
This study is made to search the effect of 5-6 years old children's attachment styles to their peer relationship. These children are the ones who go on the kindergartens in Ankara which is related to primary schools of National Ministry of Education. This study covers the children who continues kindergartens in Keçiören and Yenimahalle towns of Ankara. According to the method of graded examples, 100 securely attached and 100 insecurely children are selected for this study. To be able to identify the demographic features of children and their parents, General Information Form is used. To identify children's attachment styles The Test of Trustful Place Scenarios is used. To identify children's peer relationship Ladd and Profilet Child Behaviour Test is used. While securely and insecurely attachment children's peer relationship is being searched, Mann Whitney U and Kruskal Wallis –H test is evaluated. In searching whether there is difference between groups or no, with the Post Hoc Multi Comparison test is used. In the process of commenting results, the degree of meaningfulness is identified as 0,05. When the effect of attachment styles is searched, it has been seen that the securely children have more sociable behaviours than the distrustful ones. When it is searched according to demographic features, a meaningful difference has been observed between groups. Social behaviours to peers, non-social behaviours, anxiety, aggression are really different between groups. A meaningful difference has been observed in peer relationship according to child's age, sex, father's education and the duration in kindergarten. A meaningful difference hasn't been observed statistically in securely attachment children, according to mother's age, education, father's age, the number of children. On the other hand in insecurely attachment children there is a statistically meaningful difference in peer relationship according to age, sex, parents' education and duration in kindergarden. A meaningful difference in peer relationship hasn't been identified in distrustful children according to parent's age and the number of child. Key Words : Preschool, attachment styles , peer relations