Çağdaş sanatta çizimin desen eğitimindeki yeri
The role of drawing in drawing teaching in contemporary art
  1. Tez No: 450117
  2. Yazar: ECE NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REYHAN YÜKSEL GEMALMAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Desenin ana karakteri olan çizginin çağdaş sanatta, çizim dili olarak yeni temsiller ile gündeme gelmesi, desen ve desen eğitimi üzerine yeniden düşünmenin gerekliliğini beraberinde getirmiştir. Çizim dilinin gelişimine dair bir eğitimi içinde barındıran desen eğitiminin mevcut durumu göz önünde bulundurulduğu zaman, alana dair içeriğin sorgulanması ihtiyacı doğmuştur. Bu noktada araştırma, gelişen çizim algısının desen eğitimi sürecine yansımalarının neler olabileceğine yönelik görüşleri ortaya koyma amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada çizgi ve desene yüklenen anlamlar, tarihsel gelişim süreci içinde literatür taraması ile değerlendirilmiş, sanatta desen eğitiminin yeri betimlenmiştir. Aynı zamanda çağdaş sanatta çizim uygulamalarının desen eğitimindeki yeri araştırılmıştır. Araştırma nitel yöntemle yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında nitel veri toplama araçlarından yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenen alanda uzman ve sanatçı kimliğine sahip 8 kişi ile görüşülerek elde edilmiştir. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde, içerik analizi yaklaşımı kullanılmıştır. Analiz sonucunda desen eğitiminin güncel tanım ve içeriğine yönelik olarak yapılan görüşmeler ile konu, derinlemesine tartışılmaya ve bir bütün halinde sunulmaya çalışılmış; çağdaş sanatta çizimin desen eğitimindeki yeri betimlenmiştir. Araştırmanın sonunda, bulgular ilgili literatür ışığında yorumlanmış ve birtakım önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Sanat Eğitimi, Çizim, Desen Eğitimi
Özet (Çeviri)
Line, which is the main character of drawing in contemporary art, has become a current issue with new representation as drawing language, which has made reconsidering drawing and drawing teaching a necessity. Considering the current situation of drawing teaching, which simultaneously includes teaching of drawing language development, the need to examine the content of this field seems to have arisen. At that point, this study sought to present opinions about the possible reflections of the drawing teaching progress on developing drawing perceptions. Therefore, the meanings attributed to drawing and drawing has been evaluated with the help of literature scanning within the historical development process, and the role of drawing teaching in arts has been described. The study also investigated into the role of drawing teaching in drawing practices in contemporary arts and was conducted with a qualitative method. In collecting the data of the study, semi-structured interview form of the qualitative data collection tools has been used. The sampling method was used in the collection process and the data have been obtained from interviews that were done with 8 subjects who are relatively considered experts and artists in the field. The analysis of the obtained data was conducted with content analysis approach. As a result of the analysis, the research topic has been discussed in detail and presented as a whole with the help of the interviews that were conducted on the current definition and content of drawing teaching. Furthermore, the role of drawing in drawing teaching in contemporary art has been described and the findings have been interpreted in the light of the related literature. Finally, suggestions have been made for future research purposes. Key Words : Art Education, Drawing, Drawing Teaching