İlköğretim 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin sindirim ve beslenme konusundaki kavram yanılgılarının belirlenmesi
Determination of 7th and 8th grade students' misconceptions related to digestion and nutrition
  1. Tez No: 450118
  2. Yazar: BETÜL YÜZÜAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERAN FİRİDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin sindirim ve beslenme ile ilgili kavram yanılgılarının neler olduğunu çoktan seçmeli kavram yanılgısı testi ile belirlemektir. Çoktan seçmeli kavram yanılgısı belirleme testi ile tespit edilen kavram yanılgılarının sınıf düzeyi, cinsiyet, anne-baba eğitim durumu ile olan ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın verileri toplanırken“Sindirim ve Beslenme Konulu Kavram Yanılgısı Belirleme Testi”öğrencilerin bu konudaki kavram yanılgılarını tespit etmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Testin hazırlanmasında 5. Sınıf“Vücudumuz Bilmecesini Çözelim”ünitesi ile 7. Sınıf“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesinde yer alan konular göz önüne alınmıştır. 19 maddeden oluşan SBKKBT'nin pilot uygulaması 124 kişiye yapılmış ve ITEMAN programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda testten 3 soru çıkarılmıştır ve testin cronbach α güvenirlik katsayısı 0.63 olarak hesaplanmıştır. Demografik bilgi formu katılımcıların sınıf düzeyini, cinsiyetini, anne ve baba eğitim durumunu tespit etmek amacı ile kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında Bartın ilinde öğrenim görmekte olan ortaokul 7. Sınıf düzeyinden 116 öğrenci; 8. Sınıf düzeyinden 96 öğrenci oluşturmaktadır. Tarama yönteminin kullanıldığı çalışmada elde edilen verilerin analizinde aritmetik ortalama (x), frekans (f), yüzde (%) hesaplamaları kullanılmıştır. Katılımcıların sınıf düzeyi, cinsiyeti, anne-baba eğitim durumu değişkenleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacı ile t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) PASW18 istatistik programı kullanılarak hesaplanmıştır. Verilerin analizine göre araştırmaya katılan 7. ve 8. Sınıf öğrencilerinin sindirim ve beslenme ile ilgili sahip oldukları kavram yanılgılarında sınıf değişkenine ve cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık yoktur. Ancak anne eğitim durumu ve baba eğitim durumuna göre sahip oldukları kavram yanılgıları arasında anlamlı farklılık vardır. Araştırmanın sonuçları tartışılmış ve sonraki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Kavram Yanılgıları, Fen Öğretimi, Sindirim ve Beslenme
Özet (Çeviri)
Aim of the present study is to determine 7th and 8th grades students' misconceptions related to digestion and nutrition via multiple choice test. Detected misconceptions and parameters which are classroom level, gender, family education level were analyzed statistically.“Digestive and Nutrition Theme Misconceptions Test”was developed by the researchers. 5th grade“Let's solve the riddle our bodies”and 7th grade“Body systems”units' subjects were evaulated during the test preparation process. First version of“Digestive and Nutrition Theme Misconceptions Test”includes 19 items. After that pilot study was made with 124 students and then ITEMAN program was used to evaulate test's items. 3 items was removed after analysis. Final version of the test has 16 multiple choice items. Cronbach alpha coefficient of the test was calculated as 0.63. Demographic information form was used to detect students' classroom level, gender, father and mother educational level. The study group of the study was comprised of 116 7th grade students and 96 8th grade students. The study was conducted in 2013-2014 academic year in Bartın. Survey model was used in the study and in the analysis of obtained data, frequency (f), percentage (%), artihmetic mean calculations have been performed. In addition to, t- test and one-way variance analysis have been conducted (ANOVA) were conducted to determine whether there were signigicant differences between misconceptions' scores and participants' classroom levels, genders, father-mother educational levels or not via PASW 18 program. The findings of the study revealed that; there was no significant difference between 7th-8th grade students' misconceptions related to digestive as well as nutrition and classroom level, there was no significant difference between 7th-8th grade students' misconceptions related to digestive as well as nutrition and gender, there was significant difference between 7th-8th grade students' misconceptions related to digestive as well as nutrition and students' mother educational level. Moreover, there was significant difference between 7th-8th grade students' misconceptions related to digestive as well as nutrition and students' father educational level. Finally, the findings of study were discussed and for present and next studies suggestions were given. Key Words : Misconceptions, Science Education, Digestion and Nutrition