İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin çocuk hakları konusunda farkındalık düzeylerini belirleyen faktörler
The factors that determine the awareness level on the children's ri̇ghts of the 4th grade primary school students
- Tez No: 450153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çocuklar toplumların sahip olduğu gizil güçleridir. Bu gizil güçlerin açığa çıkarılmasını sağlayan en önemli ortam da eğitim-öğretim ortamıdır. Eğitim-öğretim bir toplumu değiştirip geliştirebilecek en etkili yoldur. Demokratik, insan haklarına saygılı, kendi hak ve sorumluluklarını bilip haklarına sahip çıkan, toplumsal sorunlara çözüm odaklı yaklaşan bireyler yetiştirmek de yine eğitim-öğretimle mümkündür. Çocukların ileride bu becerilere sahip olabilmesi için de öncelikle kendi haklarını bilmeleri gerekmektedir. En önemli sorulardan biri çocukların haklarının farkında olup olmadıkları ve farkındalıklarını belirleyen etmenlerin neler olduğudur. Bu temel sorulara verilen yanıtlarla çocukların haklarının farkındalığı belirlenip ona göre eğitim-öğretim çalışmaları daha etkili ve verimli bir şekilde yapılabilir. Bu çalışmanın amacı ilkokul öğrencilerinin çocuk hakları konusundaki farkındalık düzeylerini belirlemek ve bu düzeyleri belirleyen faktörleri ortaya koymaktır. İlkokul öğrencilerinin çocuk hakları konusundaki farkındalık düzeyini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini 2015-2016 öğretim yılı bahar döneminde Ankara ilinin Çankaya ilçesinde bulunan bir devlet okulu ve bir özel okulda okuyan 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ve içerisinde belirlenen haklardan örtük olarak bahsedilen örnek olaylardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. İlkokul öğrencilerinin çocuk hakları konusunda farkındalık düzeyleri anne-babaların eğitim düzeyleri, öğrencilerin cinsiyeti, okulun sosyo-ekonomik düzeyi değişkenlerine göre analiz edilmiştir. Verilerin analizinde yüzde hesaplamaları ve değişkenler arasında farklılaşma olup olmadığını tespit etmek için Ki-Kare testi uygulanmıştır. Verilerin analizi sonucunda çocukların genel olarak belirlenen hakların farkında olduğu görülmüştür. Belirlenen haklardan sadece sağlık hakkı ve eğitim hakkına ilişkin farkındalık düzeyleri öğrenim gördükleri okulun sosyo-ekonomik düzeyi bakımından anlamlı bir fark göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Çocuk, Çocukluk, Çocuk Hakları, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme
Özet (Çeviri)
Children are the secret power of the societies. The most important environment to reveal these powers is the education and learning environment. Education and learning is the most powerful way to change the society. It is possible to create individuals by education and learning who are solution oriented, who are conscious of their rights and their responsibilities, and who are respectful to human rights and democracy. In order for children to know about these abilities, they must first be aware of their own rights. One of the most important questions is whether the children know these rights and the factors that define their awareness. To answer these questions is, one could define the awareness of the children rights, and education and learning would be more effective that way. The purpose of this study is to define the level of the awareness of the primary students' children rights and to reveal the factors that define those levels.This study about the primary students' children rights awareness is a search model. The body of this research is defined by a public school in Cankaya, Ankara and the 4th grade students that study in a private school in Ankara. For the data collection instrument, the researcher has used a semi-structured interview forms that included sample cases of the defined children rights. In this study, certain things were analyzed; the level of the awareness of the primary students' student rights, the education level of the parents, the genders of the students, schools' social-economic levels. In the data analysis; in order to understand the differences between the variables and percentage calculations, Ki-Square test was applied.According to the data analysis result, it was seen that generally children were aware of their own rights. Out of the defined rights, the only differences that were observed were health rights and the education rights awareness depending on the schools' social-economic levels. KeyWords : Child, Childhood, Children Rights, Children Rights Contract.