Biyoloji branşının üniversite seçme sınavındaki değişim süreci ve geldiği noktanın değerlendirilmesi
The evaluation of the variation process of the field of biology in the university entrance tests and the point it reached
- Tez No: 450154
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın amacı; üniversiteye öğrenci seçen sınavların değişim süreci ve bu süreç içinde biyoloji branşının yeri ve öneminin değerlendirilmesi ile beraber ülke genelinde bu sınavlarda öğrencilerin biyoloji branşında gösterdikleri başarının analizi ve değerlendirilmesi ve buna bağlı olarak bu başarının arttırılması adına yapılanlar ve yapılacakların tespit edilmesidir. Sonuç olarak daha başarılı, etkin ve kalıcı bir biyoloji öğrenimi için eğitim, öğretim ve sınav sisteminin baştan aşağı tekrar ele alınmasına ihtiyaç vardır. Özellikle öğrenci temelli eğitim ve öğretimin yanında öğretmeninde merkeze alındığı etkin ve sürekli bir hizmet içi eğitime gereksinim duyulmaktadır. Anahtar Kelimeler : ÖSYM, ÖSS, ÖYS, LYS, YGS, Sınav Sonuç, Analiz
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the variation process of the university entrance tests, and the place and importance of the field of biology in this period. Besides, it aims to analyses and evaluate the success of the students in the field of biology in these tests throughout the country. Based on this, it also aims to find out the things done and to be done for the sake of increasing this success. As a result, there is a need to recreate the education, teaching and examination system thoroughly for a more successful, effective and lasting learning of biology. In addition to student-based education and training, there is a need for an effective and continuous inservice training centered on the teacher. Key Words : ÖSYM, ÖSS, ÖYS, LYS, YGS, Sınav Sonuç, Analiz