Silsiletu'l-Lisân adlı ders kitabının biçim ve içerik açısından incelenmesi
The examination of the course book which is named Si̇lsi̇letu'l-Li̇sân from the point of the form and the content
- Tez No: 450159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş, üç bölüm, sonuç ve bir ekten oluşan bu çalışma, genelde yabancı dil öğretim sürecinde önemli bir kaynak olan ders kitapları ile destekleyici-tamamlayıcı materyallerin dil gelişimindeki rolüne açıklık getirmekte, özelde ise“Silsiletu'l-Lisân”isimli ders kitabı serisinin Türkiye'de Arapça öğretimine katkılarını belirlemeyi ve söz konusu ders kitabının destekleyici-tamamlayıcı materyallerinin yapısını ve özelliklerini inceleyip, gerekli görülen yerlerde önerilerde bulunmayı amaçlamaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın önemi, alanı ve amacı üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde yabancı dil öğretim yöntemlerinin değerlendirilmesi üzerinde durularak dil öğrenimi/öğretimi sürecinde önemli kabul edilen bazı unsurlardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, yabancı dil öğretiminde ders kitabının değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Dil öğrenimi sırasında öğretmenin, ders kitabının ve öğrencinin rolleri üzerinde durulmuştur. Bunun yanı sıra destekleyici-tamamlayıcı materyallerin taşıması gereken özellikler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde,“Silsiletu'l-Lisân”serisi incelenmiş ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. Düzenlenen bir öğrenci anketiyle öğrencilerin Arapça ders kitaplarından beklentileri tespit edilmiştir ve söz konusu ders kitabıyla karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise çalışmanın sonucu hakkında bilgi verilmiştir. Ekte de öğrencilere uygulanan anketlere yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Silsiletu'l-Lisân, Arapça eğitimi, destekleyici ve tamamlayıcı materyaller, yabancı dil eğitimi, görsel ve işitsel materyaller
Özet (Çeviri)
On the general perspective, this practice-consisting of introduction, 3 parts, conclusion and appendix-clarifies the role of textbooks, which are important resources for foreign language teaching process, and the role of supportive and supplementary materials on language development. Spesifically, on the other hand, it aims to determine the contributions of“silsiletu'l-lisân”textbook series on Arabic learning in Turkey, and to make suggestions when regarded necessary after examining the structure and characteristics of supportive and supplementary materials of the aforementioned textbook. At the introduction part the importance, scope and objective of the practice are emphasized. At the first part the evaluations of foreign language teaching methods are discoursed, mentioning some of the elements regarded important during the language learning/teaching processes. At the second part, the evaluation of textbook for foreign language teaching is dwelled on. The roles of teacher, textbook and student during the language learning process are addressed. In addition to that, the essential characteristics of supportive and supplementary materials are studied. At the third part,“silsiletu'l-lisân”textbook series are analyzed and a general evaluation is made. Organizing a student poll, the expectations of the students from Arabic textbooks are determined and then compared to the aforementioned textbook. And at the final part, information is given regarding the result of the study. At the appendix, the student polls mentioned above are included. Key Words : Silsiletu'l-Lisân, Arabic education, supportive and supplementary materials, foreing language education, visual and auditory materials