Türkiye'de yükseköğrenim görecek yabancılar için özel amaçlı Türkçe öğretimine yönelik program geliştirme: Bir model önerisi
Curriculum development related to teaching Turkish for specific purposes for the foreigners in higher education in Turkey: A model suggestion
- Tez No: 450195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 759
Özet
Bu çalışmanın amacı, Uşak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğrenim görecek yabancı uyruklu öğrenciler için“özel amaçlı Türkçe öğretim programı”geliştirmektir. Programın bu fakültede öğrenim görecek yabancı uyruklu öğrencilerin hedef durumlarda karşılaşacakları dil sorunlarının üstesinden gelmelerine yardımcı olması öngörülmektedir. Fakültedeki yabancı uyruklu öğrencilerin dil sorun ve ihtiyaçları, elli sekiz öğrenciye uygulanan mevcut durum analizi anketi, bu öğrencilerin arasından on kişiyle yapılan görüşme ve fakülte öğretim üyelerinden beş kişiye uygulanan ihtiyaç ve içerik belirleme formu kullanılarak belirlenmiştir. Fakültede öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin dil ihtiyaçları ile ilgili verilerden hareketle bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik amaçlar ve kazanımlar oluşturulmuştur. Bu amaç ve kazanımlar yabancı uyruklu öğrencilerin geliştirmeye ihtiyaç duydukları okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini içermektedir. Ayrıca alanla ilgili içeriğin öğretilmesine ilişkin içerik hedefleri de belirlenmiştir. İhtiyaç ve içerik belirleme formu verilerine göre belirlenen kaynak kitaplar incelenmiş ve bu kitaplarda en sık kullanılan alanla ilgili sözcük, sözcük grupları ve terimlerden oluşan“İlk 1000 Sözcük Listesi”oluşturulmuştur. Yine ihtiyaç ve içerik belirleme formundan elde edilen veriler ve bu sözcük listesinden yararlanarak incelenen kaynaklardan, alan içeriğini en iyi yansıtacak metinler seçilmeye çalışılmıştır. Program içeriği, modüller hâlinde hazırlanmış ve seçilen metinler yardımıyla etkinlikler tasarlanmıştır. Programda, ilgili etkinliklerin nasıl yapılacağına ilişkin yönergelere yer verilmiştir. Program kazanımlarının modüllerde kullanılma durumlarını gösteren bir belirtke tablosu hazırlanmış ve bu tablodan yararlanarak her bir modülün sonuna konu alanı değerlendirme soruları eklenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde tasarlanan program ile ilgili ulaşılan sonuçlar ifade edilmiştir. Ayrıca özel amaçlı Türkçe öğretimi alanı ile ilgili birtakım tespitler ve önerilere yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi, ihtiyaç analizi, özel amaçlıTürkçe öğretimi, program geliştirme
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to develop a“teaching Turkish for specific purposes curriculum”for the foreign students who will study at the Faculty of Economics and Administrative Sciences at Uşak University. It is thought that this curriculum would be helpful for the foreign students to overcome language problems that they will encounter in target situations. For determining the language lacks and needs of the foreign students at the faculty; the present situation analysis survey were applied to fifty eight students, and an interview was taken to ten students among them and also a form for students' needs and the content were applied to five of faculty members. Goals and objectives in order to meet students' needs were decided based on data related to the foreigner students' needs and in order to meet these needs, the goals and objectives related to the data taken for this study were obtained. These goals and objectives consist of the four skills on reading, listening, writing and speaking which foreign students need to develop. In addition, the content goals were determined related to this subject area. Source books as additional books determining according to the data from a form for their needs and the content were analyzed and a“First 1000 Words List”was created consisting of subject area words, phrases and terms which are most frequently used in these books. In the light of the data obtained from the form for their needs and content and from this word list the texts analyzing from the source books reflecting the main content of the subject area were chosen. Curriculum content was prepared in modules and activities were designed using the selected texts. The instructions were given for how to carry the related activities in the curriculum. A table of specifications was prepared representing the usage of curriculum objectives in modules and the questions for the subject area assessment were added to the end of each module by using this table of specifications. As a conclusion, the attained results related to this desinged curriculum were stated and also a number of determinations and suggestions were given about Turkish for specific purposes field. Key Words : Teaching Turkish as a foreign language, needs analysis, teaching Turkish for specific purposes, curriculum development