Retention differences between university students instructed with storyteling technique as part of TPRS method and those with traditional techniques: A natural approach perspective
TPRS metodunun hikaye anlatımı tekniği ve geleneksel yöntemlerle eğitim gören üniversite öğrencileri arasındaki kelimeleri hafızada tutma farklılıklarının araştırılması: Bir doğal yaklaşım perspektifi
- Tez No: 450248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yabancı dil öğretiminde kelime öğretimi oldukça büyük öneme sahiptir. Ders içinde zamanın kısıtlı olmasından dolayı sınıf içinde etkili bir kelime öğretim yönteminin kullanılması kelimeleri uzun süreli hafızada tutmada çok önemlidir. Bu çalışmada Hikâye Anlatımı Tekniğinin üniversite öğrencilerinin hedef kelimeleri uzun süreli hafızada tutmalarında ne kadar etkili olduğu araştırılmıştır. Öncelikle deney grubu öğrencileri Hikâye Anlatımı Tekniği ile kontrol grubu ise geleneksel yöntemlerle hedef kelimelere maruz bırakılmışlardır. Eğitim sonunda deney ve kontrol grubu öğrencilerine ön-test ve son-test uygulanmıştır. Test sonuçlarına göre deney grubu kontrol grubundan daha fazla kelimeyi hafızada tutsa da bu istatistiksel açıdan önemli bulunmamıştır. Anahtar Kelimeler : Hikâye Anlatımı Tekniği, Doğal Yaklaşım, uzun süreli hafıza
Özet (Çeviri)
Teaching vocabulary has an important place in foreign language teaching. Since the time in class is limited, the use of an effective method of teaching vocabulary is important for the long-term retention of the words. The present study investigated how effective the Storytelling Technique was with the university students in their long-term retention of the words. Firstly, the experimental group students were taught the target vocabulary with Storytelling Technique and control group students with the traditional techniques. Following the instruction, experimental and control group students were given a pre-test and a post-test. According to the test results, although the experimental group students retained more words, this was not statistically significant. Key Words : Storytelling Technique, The Natural Approach, Long-term retention