Bazı bileşiklerin kırmızı-altı ve raman spektroskopisiyle titreşim frekans ve kiplerinin saptanması
  1. Tez No: 36088
  2. Yazar: DURSUN KÜÇÜKGÜLDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
BAZI BİLEŞİKLERİN KIRMIZI-ALTI VE RAMAN SPEKTROSKOPİSİYLE TİTREŞİM FREKANS VE KİPLERİNİN SAPTANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Dursun KÜÇÜKGÜLD AL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN, 1995 ÖZ Bu çalışmada,genel formülü M(akridin)2Ni(CN)4(M=Cd,Zn,Ni) ile verilen diakridin metal (II) tetrasiyanonikelat kompleksleri ilk kez elde edildi. Bileşiklerin yapılan kırmızı-altı ve Raman spektroskopi yöntemleri ile 4000 cm“1 -200 cm”1 bölgesinde incelenmiştir. Bu incelemeler sonunda; komplekslerde Ni(CN)4 grubuna ait ve ligand (akridin) molekülüne ait titreşim frekans ve kipleri saptandı. Kompleks yapıda akridinin frekans ve kiplerinde,serbest akridin molekülünün titreşim frekans ve kiplerine göre yukarıya kayma gözlendi. Cd,Zn,Ni içeren M(akridin)2Ni(CN)^ bileşiklerine ait spektrumlarda gözlenen bu kaymaların metale bağlı olarak değiştiği ve Cd(Zn(Ni sırasına uygun olarak arttığı saptanmıştır. Komplekslerde Ni(CNXi grubunun kırmızı-altı ve Raman spektroskopisiyle incelenmesi sonucuJHofmann tipi komplekslerde olduğu gibi bileşiklerde M-Ni(CN)4 tabakalarının oluştuğu saptanmıştır. 00 Bilim kodu :404.03.01 Anahtar kelimeler : Hofmann-tipi kompteksler,Akridin, Kırmızı-altı ve Raman spektroskopisi Sayfa adeti :73 Tez yöneticisi : Doç.Dr.Şenay YURDAKUL
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF THE VIBRATION OF FREQUENCIES AND MODES OF SOME COMPLEXES BY INFRA-RED AND RAMAN SPECTROSCOPIES (MJScThesis) Dursun KÜÇÛKGÜLDAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDÎNCE AND TECHNOLOGY JUNE 1995 ABSTRACT Jn this study, the complexes, winch have the general formula of M(akridin)2Ni(CN)4 where M = Cd,Zn,Ni,have been prepared for the first time. The structure of complexes are examined by the methods of infra -red and Raman spectroscopy in the region of 4000 cm“1 -200 cm”1. The analysis of the spectrum show that, the vibrational frequencies and the modes due to Ni(CN)4 group and ligand (molecule) are present in the complexes. An upward shift is observed in the frequencies and the modes of the akridin which is in the complex structure, compared with those of free acridine. It is found that the shifts observed in the spectrum of the M(akridin)/>Ni(CN)4 complexes consisting of Cd, Zn, Ni are increasing in the order of Cd(Zn(Ni.From the infra-red spectroscopy and the Raman spectroscopy of the complexes, it is found that the complexes consist of M - Ni(CN)4 layers as in the Hofrnann type complexes. Science Code : 404.03.01 Key Words :Hofmann-type complexes, acridine, Infrared and Raman Spectroscopy Page :73 Supervisor : Doç.Dr.Şenay YURDAKUL n