Vida-somun mekanizmalarının, taşıma sistemlerinde kullanımına yönelik olarak optimize edilmesi ve sistemin dinamik analizi
Optimization of screw nut mechanism to use of transportation systems and dynamic analysis of the system
  1. Tez No: 450446
  2. Yazar: ORAL BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada vida somun mekanizmasının tasarım parametreleri incelenmiş ve dikey taşıma platformlarında kullanımından kaynaklanan problemlere yönelik çalışmalar yapılmıştır. Vida somun mekanizması tasarım parametrelerinin birbirlerinden nasıl etkilendiği incelenmiştir. Bu amaçla tasarım parametrelerini belirleyen denklemler bilgisayar ortamına gömülerek varyasyonlar oluşturulmuştur. Kullanımda olan bir ürüne ait tahrik sisteminin vida somun mekanizması bilgisayar ortamında modellenmiştir. Model üzerine referans yükler verilerek sonlu elemanlar yöntemiyle analiz yapılmıştır. Statik ve değişken zamanlı analiz yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarıyla denklemlerden elde edilen sonuçlar birlikte değerlendirilmiştir. Elde edilen grafiklere dayanarak sistem için farklı açılardan iyileştirme tavsiyeleri verilmiştir. Helis açısı, beyan yükü ve mil çapı değiştirilerek, platformun konforlu olarak hızının arttırılması için incelendi.
Özet (Çeviri)
This study investigates the design parameters of the screw and nut mechanisms have been studied to address problems arising from the use of vertical transport platform. Screw nut mechanism modelling parameters has been examined how they influenced each other. For this purpose, the design parameters defining equations transferred to a computer program and variations were generated. A drive system's screw nut mechanisms which is being used in the market are modelled with computer aided program. Finite element analysis was conducted on the model given reference loads. Static and transient analysis was performed. The results obtained from equations and analysis was evaluated. It is given recommendations for improvement for systems from different angles, based on resulting chart. Helix angle, rated load and the shaft diameter of mechanism changed in order to increased speed of the comfortable as a platform has been determined.